Gliwicka woda z głębin dla szkół i sportowców
Sześć placówek szkolno-przedszkolnych oraz trzy obiekty sportowe w Gliwicach otrzymały zdroje wodne. Uczniowie i młodzi sportowcy będą mogli z nich korzystać i cieszyć się walorami Gliwickiej z głębin, czyli wody dostarczanej przez PWiKw Gliwicach. Symboliczne uruchomienie pierwszego zdroju odbyło się 20 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Gliwicach. Jest o efekt wspólnego przedsięwzięcia firmy SEGRO, Urzędu Miasta Gliwice oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.
Konkurs na hasło promujące wodę
W wyniku konkursu na hasło promujące picie Gliwickiej z głębin wyłoniono placówki szkolne, w których zamontowano zdroje wodne. Dodatkowo SEGRO przekazało kolejnych pięć zdrojów do zamontowania w obiektach sportowych z przeznaczeniem dla młodych sportowców. Są to obiekty takie jak: sala treningowa Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 na osiedlu Sikornik (3 zdroje) oraz w Centrach Szkoleniowych Piasta Gliwice przy ul. Robotniczej i Sokoła (po 1 zdroju).
Większa dostępność „Gliwickiej z głębin” z pewnością przyczyni się do rozpowszechnienia jej spożycia, zwiększenia świadomości na temat jej naturalnych wartości, oraz kształtowania – już od najmłodszych lat – prozdrowotnych i proekologicznych postaw wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta - podkreśla Adam Neumann, prezydent Gliwic.
2755 uczniów i 316 przedszkolaków
W wyniku wspólnej inicjatywy 2755 uczniów i 316 przedszkolaków ma możliwość picia Gliwickiej z głębin w komfortowych warunkach z zdrojów. Kolejnych 750 młodych ludzi będzie korzystało ze zdrojów w szkółkach sportowych.
Inicjatywa ta ma zachęcić młodych ludzi do rezygnacji z butelkowanych napojów i do zastąpienia ich zdrową wodą płynącą w kranie – dodaje Magdalena Szulc, SEGRO Managing Director, Central Europe. Ważny jest także aspekt ekologiczny całej akcji promującej picie wody prosto z kranu. Rezygnując z kupowania wody butelkowanej, ograniczamy produkcję plastiku, który w sposób niekontrolowany zanieczyszcza nasze środowisko. Przyczyni się to także do budowy świadomości ekologicznej wśród młodych gliwiczan, a także przekonania do picia Gliwickiej z głębin. 11 gliwickich zdrojów to kolejne, które ufundowaliśmy po 27 już działających w szkołach w Łodzi w ramach jednego z filarów programu Odpowiedzialne SEGRO, jakim jest inwestowanie w lokalne społeczności i środowisko naturalne. W kolejnych latach planujemy rozwijać projekt w Gliwicach i Łodzi, ale także w kolejnych regionach, gdzie prowadzimy naszą działalność biznesową.
„Right2Water”
Zdroje z wodą pitną w placówkach oświatowych to również ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli „Right2Water”. Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej.
Warto przypomnieć, że pierwsze zdroje wodne pojawiły się w przestrzeni miejskiej Gliwic w ubiegłym roku. Z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zamontowano 4 takie zdroje: na Rynku, skwerze Doncaster (obok Urzędu Miejskiego), przy Dworcu PKP i Hali Arena Gliwice. W tym roku także pojawią się w najbardziej uczęszczanych miejscach – zapewnia Adam Ciekański, prezes gliwickich wodociągów. W sezonie letnim także zamontujemy dla gliwiczan kurtyny wodne, które będą chłodzić w ciepłe dni. Będą to nowe, estetyczne konstrukcje pasujące do otoczenia.
Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebna jest odpowiedni ilość wypijanej wody. Możemy pić wodę kupowaną w butelkach, ale także możemy pić wodę, która płynie w naszych kranach. Gliwicka z głębin spełnia wszelkie wymogi sanitarne, jest smaczna i zdrowa dla organizmu. Nad jakością naszej gliwickiej wody czuwa laboratorium PWiK Gliwice, które regularnie bada wszelkie istotne parametry. Warto dodać, że gliwicka woda dostępna w kranach jest pobierana z zasobów podziemnego trasu, z głębokości około 170 – 200 metrów. Jest najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia, zawierająca cenne dla zdrowia składniki mineralne. Zanim trafi do domowego kranu jest skrupulatnie badana, napowietrzana, filtrowana i ozonowana. Gliwicka z głębin zawiera ten sam zestaw składników mineralnych, co woda butelkowana. I tutaj pojawia się możliwość nieograniczonego korzystania z dobrodziejstwa Gliwickiej z głębin właściwie w każdym miejscu Gliwic.
Komentarze