O wodzie, ściekach a także nowym Prawie wodnym w Kielcach
Rozpoczął się XX Kongres Naukowo-Techniczny WOD-KAN-EKO. Przybyłych gości przywitali: Adam Grzeszczuk, prezes spółki BMP, Henryk Milcarz – prezes Wodociągów Kieleckich, a także Tadeusz Rzepecki – Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Kongres Naukowo-Techniczny WOD-KAN-EKO co roku organizowany jest w innym mieście. Tegoroczna konferencja odbywa się w hotelu Binkowski w Kielcach, a jej Honorowym Gospodarzem są Wodociągi Kieleckie. – Te spotkania organizujemy po to, by móc się uczyć na błędach innych. Kongres jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń – zwrócił uwagę organizator, prezes BMP Adam Grzeszczuk.
Podczas inauguracji nie zabrakło także kwestii zmian w Prawie Wodnym – Branża wodno-kanalizacyjna i ochrony środowiska należy do najbardziej rozwijających się w Polsce. Wpływ na to miały środki europejskie, po które skutecznie sięgaliśmy. W wodociągach są ponadto bardzo dobre kadry. Nie zmieniają się tak szybko. Dzięki inwestycjom i wykwalifikowanym pracownikom możemy mówić więc o ciągłości. Dlatego też zmiany w prawie muszą być dostosowane do realiów (…). – mówił w imieniu Honorowego Gospodarza Henryk Milcarz.
O konieczności współpracy branży w okresie, w którym bez konsultacji przeprowadzane są zmiany w Prawie wodnym, a także Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mówił Tadeusz Rzepecki – Izba działa bardzo aktywnie w ochronie interesów całej branży. Notorycznie pracujemy nad tym, aby zmiany w prawie były akceptowalne dla branży. Nie byłoby to jednak możliwe bez zaangażowania członków stowarzyszenia. Tak było m.in. przy kalkulacji kosztów za usługi wodne. Opłaty te podwyższono, ale nie w tak dramatyczny sposób jak to zakładano. Chciałbym za to serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym – dziękował.
W programie konferencji nie zabraknie także kwestii opłat za wody opadowe i roztopowe, a także wyzwań, jakie czekają właścicieli ujęć wody. Kongres WOD-KAN-EKO to nie tylko kwestie prawne, ale także dwa równolegle panele dla gospodarki wodnej i gospodarki ściekowej.
Komentarze