Nowoczesne narzędzia zarządzania siecią
To tytuł prezentacji, z którą w czasie XXI Kongresu WOD-KAN-EKO wystapią Marcin Łukaszewicz, Paweł Myszczyszyn, MPWiK S.A. w Krakowie.
Trudno sobie wyobrazić duże przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, sprawnie funkcjonujące i rozwijające się, bez nowoczesnych technologii informacyjnych, pozwalających na gromadzenie, porządkowanie i przetwarzanie wykorzystywanych danych.
W wystąpieniu zaprezentowany będzie wdrożony w MPWiK S.A. w Krakowie System Informacji Przestrzennej jako zintegrowana technologia GIS. Przedstawione zostaną korzyści wynikające z szybkiego dostępu do informacji powstałych w takcie eksploatacji sieci. Wpływ technologii na podnoszenie jakości świadczonych usług, bezbłędną ocenę parametrów technicznych, zapewnienie optymalnego działania sieci i urządzeń. Przedstawiona zostanie integracja danych zewnętrznych z systemem GIS, zarówno funkcjonujących wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i poza nim.
W dalszej części wystąpienia zostanie zaprezentowany nowoczesny system modelowania matematycznego sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych wdrażany w MPWiK S.A. w Krakowie. W dobie coraz większego zagęszczania się terenów w centrach miast oraz powstawania nowych inwestycji generujących uszczelnianie terenu zaprezentowane zostanie również wykorzystanie modeli hydraulicznych w przypadku nakładania się deszczy nawalnych na układ kanalizacji ogólnospławnej Miasta Krakowa. Prawidłowa ocena zagrożeń związanych z występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zapewnienie niezawodności działania systemu (np. uniknięcie lokalnych podtopień) wiąże się z potrzebą modelowania. Ponadto zostaną przedstawione konkretne korzyści, jakie płyną z używania w MPWiK S.A. w Krakowie modeli hydraulicznych, jak np.: możliwość symulacji złożonych zjawisk związanych z przepływami zwrotnymi w kanalizacji, ocena zdolności retencyjnych kanałów, budowa systemów automatycznego sterowana retencją kanałową, selekcja terenów szczególnie zagrożonych podtopieniami. Na koniec prezentacji zostaną przedstawione niezbędne elementy będące składowymi prawidłowo działających modeli, jak np.: powiązanie modeli z system GIS przedsiębiorstwa, pomiary real – time poziomu przepływu w kolektorach, nowoczesna siatka stacji pogodowych rozmieszczonych w Krakowie czy wdrażanie inteligentnego systemu zrządzania siecią poprzez budowę urządzeń sterujących retencją kanałową.
Komentarze