Partner serwisu
21 czerwca 2023

Kierunki rozwoju komunalnych oczyszczalni ścieków – rozwiązania na przykładzie Wodociągów Białostockich [PREZENTACJA]

Kategoria: II Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości

Z jakimi problemami borykają się współczesne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne? Czy w ściekach i odpadach jest ukryty potencjał? Jakie są kierunki rozwoju komunalnych oczyszczalni ścieków? O tych zagadnieniach oraz rozwiązaniach wprowadzonych w Wodociągach Białostockich opowie Beata Wiśniewska, Prezes Zarządu Wodociągów Białostockich. Prezentacja odbędzie się w ramach II Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości 13-14 września br. w Białymstoku.

Kierunki rozwoju komunalnych oczyszczalni ścieków – rozwiązania na przykładzie Wodociągów Białostockich [PREZENTACJA]

Według danych GUS pod koniec roku 2020 w Polsce pracowało blisko 2460 biologicznych oczyszczalni ścieków komunalnych, z czego ok. 820 realizowało procesy oczyszczania z podwyższonym usuwaniem związków biogennych. Odpowiadało to ok. 1 344 215 500 m3 oczyszczanych ścieków, generując przy tym prawie 570 tys. ton suchej masy osadów ściekowych. Dane te pokazują skalę problemu, z którym borykają się przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Z drugiej strony ścieki i powstające odpady mogą stanowić potencjał wdrożenia wszelkich działań zmierzających w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.

Białostocka oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku w 1994 roku (budowę rozpoczęto w latach 70. XX w.), jest największą w północno-wschodniej Polsce, obsługującą ponad 440 000 RLM. Funkcjonuje jako istotny element programu Zielonych Płuc Polski. Docierają do niej ścieki komunalne i przemysłowe z miasta Białegostoku i z terenów przyległych, leżących w dorzeczu rzek Supraśl i Narew. Oczyszczalnia ścieków w Białymstoku jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną, która stosuje metodę osadu czynnego w procesie oczyszczania ścieków i przeróbkę osadów ściekowych, a także wykorzystuje wytworzony biogaz. Obiekt oczyszcza około 60 000 m3 ścieków w ciągu doby i charakteryzuje się następującymi parametrami: maksymalna przepustowość: 80 000 m3/d, redukcje zanieczyszczeń: BZT5 – 99%, azot – 89%, fosfor – 96%, ChZT – 98%, zawiesina ogólna – 99%.

W trakcie wystąpienia, na przykładzie Wodociągów Białostockich, przedstawione zostaną dobre praktyki w obszarze zastosowania wybranych innowacyjnych technologii i rozwiązań w dziedzinie oczyszczania ścieków, ograniczania uciążliwości odorowej, poprawy jakości środowiska, zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni ścieków, a także działania w kierunku wdrożenia gospodarki cyrkulacyjnej.

***

II Konferencja Naukowo-Techniczna Oczyszczalnie Przyszłości odbędzie się 13-14 września 2023 r. w Białymstoku. Do udziału w konferencji zaprasza organizator – firma BMP, wydawca magazynu ,,Kierunek WOD-KAN” i portalu branżowego www.kierunekWODKAN.pl

Gospodarzem Honorowym konferencji są Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

Partnerami Branżowymi zostali:

  • Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” Sp. z o.o.
  • Wodociągi Miasta Krakowa
  • Wodociągi Katowickie S.A.
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
  • MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
  • Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

 

Patronat Merytoryczny:

  • Stowarzyszenie "Lubuskie Forum Wodociągowe"
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego

Więcej informacji TUTAJ.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ