Partner serwisu
27 października 2023

Wody podziemne – sprawić niewidzialne widocznym

Kategoria: Aktualności

6 Cel Zrównoważonego Rozwoju (SDG) zakłada zapewnienie dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych dla wszystkich do roku 2030.

Wody podziemne – sprawić niewidzialne widocznym

Wody gruntowe, mimo że niewidoczne dla oka, odgrywają kluczową rolę na całym świecie. Ukryte pod powierzchnią ziemi, stanowią one bezcenny zasób, który wzbogaca nasze życie. W szczególnie suchych regionach mogą stanowić jedyny dostępny źródło wody dla ludności.

Większość słodkiej wody na świecie występuje w postaci wód gruntowych, co wspiera dostawy wody pitnej, systemy sanitarno-kanalizacyjne, rolnictwo, przemysł oraz ekosystemy. Niestety, na wielu obszarach działalność człowieka nadmiernie eksploatuje i zanieczyszcza te wody gruntowe, podczas gdy na innych obszarach nie znamy nawet dokładnej ilości dostępnej wody pod ziemią.

Wody gruntowe stanowią istotny element w dostosowaniu się do zmian klimatu, dlatego konieczna jest współpraca w celu zrównoważonego zarządzania tym cennym zasobem.

Ale co to tak naprawdę są wody gruntowe? Wody gruntowe to po prostu woda znajdująca się pod powierzchnią ziemi w naturalnych formacjach skalnych, piasku i żwiru, które mogą magazynować tę wodę.

Dlaczego powinniśmy dbać o wody gruntowe? Problemem jest nadmiernie intensywne wykorzystywanie wód gruntowych na obszarach, gdzie więcej wody jest pobierane niż uzupełniane przez opady deszczu i śniegu. Dodatkowo, zanieczyszczenie wód gruntowych stanowi wyzwanie, którego rozwiązanie może potrwać dziesiątki, a nawet stulecia. W niektórych rejonach nachodzi nas brak wiedzy odnośnie ilości wód gruntowych pod naszymi stopami, co oznacza, że możemy przegapić potencjalnie istotny źródło wody.

Jak możemy przyczynić się do ochrony wód gruntowych? Musimy działać w celu ochrony tych wód przed zanieczyszczeniem i wykorzystywać je w sposób zrównoważony, uwzględniając równocześnie potrzeby ludzi i planety. Kluczowa rola wód podziemnych w systemach wodno-kanalizacyjnych, rolnictwie, przemyśle, ekosystemach oraz dostosowaniu się do zmian klimatu powinna być uwzględniana w procesach kształtowania polityki zrównoważonego rozwoju.

źródło: pwik.zgorzelec
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ