Zielona energia w ZWiK
Blisko 1500 metrów kwadratowych powierzchni mają panele fotowoltaiczne montowane obecnie na terenie obiektów ZWIK. Nowe instalacje wytworzą energię elektryczną, która będzie zużywana wyłącznie na potrzeby własne miejskiej spółki.
Dostarczanie mieszkańcom wody, odbiór i oczyszczanie ścieków wymagają ogromnej ilości energii elektrycznej. Najwięcej prądu zużywają pompy głębinowe. Trzeba pamiętać, że Łódzka Woda Najlepsza aż w 97% pochodzi z ujęć głębinowych. Energochłonne są również pompy tłoczne, które przesyłają wodę z ujęć do sieci wodociągowej.
ZWIK realizuje inwestycje, które obniżają koszty energii elektrycznej. Na terenie pięciu obiektów spółki montowane są panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1415 metrów kwadratowych. Dwie instalacje pojawiły się w Stacji Uzdatniania Wody „Dąbrowa”, również dwie w przepompowni „Telefoniczna”, po jednej w Stacji Wodociągowej „Teofilów” i „Pomorska” oraz na terenie zbiorników wody na Stokach. Panele są montowane zarówno na wolnym terenie, jak i na dachach budynków. Nowe instalacje fotowoltaiczne wytworzą energię elektryczną, która będzie zużywana na potrzeby własne ZWIK. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 074 310, 71 zł netto.
Zrealizowany projekt ma charakter pilotażowy. W przyszłości planowane są w ZWIK kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii.
Od lat ZWIK korzysta z zielonej energii w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Działa tam elektrociepłownia, która produkuje ciepło i prąd ze spalania biogazu oraz odwodnionych osadów ściekowych. Wytwarzany w elektrociepłowni prąd pokrywa zapotrzebowanie oczyszczalni aż w 70. %, produkowane ciepło zaś zapewnia całkowitą samowystarczalność w zakresie ogrzewania wszystkich pomieszczeń w oczyszczalni, podgrzewania wody użytkowej oraz niezbędnej do procesów technologicznych. Produkcja prądu i ciepła na oczyszczalni ma wpływ na obniżenie kosztów jej funkcjonowania i ochronę środowiska naturalnego. Zagospodarowywanie osadów ze ścieków na miejscu (ich fermentacja i spalanie) zmniejsza bowiem ilość wytwarzanych w GOŚ odpadów.
Komentarze