Fundamenty pod żurawie marki BIOX – kompletna oferta. Rodzaje, cechy, dobór fundamentów
Firma BIOX, oprócz projektowania i produkcji żurawi dla oczyszczalni ścieków i zakładów przemysłowych, ma w ofercie również gotowe projekty fundamentów do tych żurawi. Proponujemy dwa rodzaje fundamentów zbrojonych: płytowe typu T i słupowe (inaczej palowe) typu H.
Aby ułatwić klientom proces inwestycyjny, wprowadziliśmy do oferty gotowe, typowe rozwiązania fundamentów pod standardowe wykonania żurawi.
Rodzaje i charakterystyka fundamentów pod żurawie firmy BIOX
Jako komplementarne uzupełnienie do oferty żurawi BIOX, klienci mogą dokupić projekt fundamentów do żurawi lub żurawików. W ofercie znajdują się:
-
fundamenty płytkie (płytowe) – o wzmocnionej (zbrojonej) płycie fundamentowej w kształcie odwróconej litery „T”, w których grunt pod jedną częścią płyty fundamentu równoważy moment siły wywierany przez ramię żurawia z obciążeniem;
-
fundamenty głębokie – pionowe słupy zbrojone, w których cała powierzchnia boczna fundamentu równoważy moment siły. Te modele świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy żuraw ma być usytuowany blisko ściany zbiornika lub innej przegrody utrudniającej montaż fundamentu płytowego.
Dobór rodzaju i parametrów fundamentów
Fundamenty muszą spełniać wymagania nośności (w tym nośności na wciskanie i/lub wyciąganie), stabilności i bezpieczeństwa żurawia w jego przewidzianym miejscu i środowisku pracy (ze szczególnym uwzględnieniem środowiska sprzyjającego korozji) oraz w określonych warunkach pracy. Dlatego projektowanie fundamentów dla konstrukcji takich jak żurawie każdorazowo wymaga szczegółowych obliczeń inżynierskich uwzględniających:
-
warunki gruntowe – rodzaj, nośność i spoistość gruntu, w którym ma być posadowiony fundament;
-
wysokość, ciężar i geometrię żurawia (lub innej konstrukcji, której ma być podstawą) oraz maksymalne lub najbardziej niekorzystne obciążenie żurawia w różnych położeniach wysięgnika i czas obciążania, a co za tym idzie wartości i układ sił działających na fundament (w tym sił pionowych, poziomych, momentu siły);
-
obciążenie dynamiczne (np. od wiatru);
-
lokalizację i umiejscowienie – np. wewnątrz lub na zewnątrz obiektów, z uwzględnieniem odległości od przegród i innych przeszkód;
-
środowisko wpływające na korozję stali i betonu;
-
ciężar własny płyty oczepowej i pala (w przypadku fundamentów palowych) lub fundamentu płytowego.
Warto jednak dodać, że mimo tych indywidualnych wytycznych, instalacja określonego typu żurawi wiąże się z bardzo zbliżonymi warunkami projektowymi fundamentów. Oferowane przez nas projekty fundamentów pod żurawie to proste, sprawdzone konstrukcje, najczęściej stosowane przy tego rodzaju instalacjach.
Każdy z takich projektów wymaga oczywiście akceptacji konstruktora i czasem wprowadzenia drobnych poprawek wynikających właśnie z indywidualnych warunków dotyczących lokalizacji, gruntu czy zakresu wykorzystywania żurawi.
Z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest fundament palowy. Rozwiązanie to sprawdza się przy przy instalacji żurawi w bezpośrednim otoczeniu zbiornika, gdzie najczęściej nie ma już miejsca na fundament płytowy.
Zawsze też inwestor może zdecydować się na projekt indywidualny, ale to już poza ofertą BIOX. W takim przypadku należy dobrać nie tylko kształt i wymiary fundamentu, ale również:
-
grubość, kształt, liczbę i rozmieszczenie prętów zbrojeniowych;
-
rodzaj zastosowanej stali;
-
rodzaj i klasę wytrzymałości betonu;
-
głębokość posadowienia;
-
rodzaj i grubość wylewki pod fundamentem;
-
kotwy i inne elementy łączące fundament z żurawiem (w tym ich materiał, wymiary, kształt, rozstaw, warunki i sposób montażu);
-
elementy dodatkowe takie jak: uziemienie, przepusty, dylatacje itp.
Fachowa obsługa BIOX – projekt gotowy do zamówienia
Firma BIOX proponuje gotowe rozwiązanie fundamentowe pod specyfikację techniczną danego żurawia. Projekty te nie uwzględniają specyficznych warunków określonych przez inwestora, ale ponieważ są zaprojektowane dość uniwersalnie - z doświadczenia wiemy, że spełniają większość warunków. Jeśli w planowanym miejscu posadowienia występują grunty inne niż założono w projekcie lub pojawiają się rozbieżności względem warunków założonych w projekcie, wykonawca powinien skontaktować się z projektantem w celu dostosowania fundamentu do warunków miejscowych. Ale to już działanie po stronie klienta. Na życzenie klienta przesyłamy rozwiązania typowe, warto jednak skonsultować się z konstruktorem zanim to rozwiązanie wprowadzi się w życie.
Ze strony BIOX wiemy, że oferowane projekty fundamentów są dostosowane do produkowanych przez nas żurawi. Należy jednak pamiętać, że w danej sytuacji ważny jest jedynie projekt wykonany pod ściśle określone warunki.
Komentarze