Partner serwisu
31 października 2024

Ptasia Wyspa gotowa do przerwy zimowej

Kategoria: Aktualności

Do zadań Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. należy opieka nad miejscem lęgowym przygotowanym dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim. 

Ptasia Wyspa gotowa do przerwy zimowej

O tej porze roku - po spelnieniu swojego lęgowego zadania - obiekt został przygotowany do sezonu zimowego przez pracowników Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które zarządza Zbiornikiem Goczałkowickim.

 

Sztuczna Ptasia Wyspa, zwana też Ptasią Beczką, powstała w rejonie ujścia Wisły do Zbiornika Goczałkowickiego i ma powierzchnię ok. 450 mkw. Zbudowano ją w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.

Jej budowę zakończono w 2020 roku. Nakładem 1,2 mln zł pochodzących z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstało miejsce lęgowe dla rzadkich gatunków ptaków, których siedliskiem jest Zbiornik Goczałkowicki. 

- Goczałkowickie Jezioro to jedno z tych nielicznych miejsc na mapie województwa śląskiego, które jest siedliskiem wielu gatunków rzadkich zwierząt. Jeśli my nie zapewnimy im spokojnego funkcjonowania i rozwoju – wiele z nich może wkrótce wyginąć. Dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, żeby zachować ciągłość gatunków dla następnych pokoleń – powiedział Tomasz Bednarek, ówczesny prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Nieoceniony wkład w powstanie wyspy miało również Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. 

 

W założeniu wyspa miała pomóc przede wszystkim rybitwom rzecznym, których gniazda do czasu powstania budowli były często zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy na Zbiorniku podnosi się poziom wody. Brzegi wyspy zabezpieczono tak, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i wysokie poziomy piętrzenia wody nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania wyspy.

Po czasie czterech latach istnienia Ptasiej Wyspy wyniki monitoringu wskazują, że przygotowany przez ludzi obiekt został zaakceptowany przez ptaki i służy jako bezpieczne miejsce gniazdowania dla rybitwy rzecznej.

Dane ornitologiczne wykazują też, że wyspa służy również jako kolonia lęgowa dla innego chronionego w ramach systemu Unii Europejskiej i objętego specjalną troską gatunku, czyli mewy czarnogłowej.

Liczba gniazd zakładanych tam przez rybitwy rzeczne i mewy śmieszki rośnie. W 2022 r. kolonia rybitwy liczyła 76 gniazd, czyli o 20 więcej niż w pierwszym sezonie. W pierwszym roku wyspy zasiedliła ją też jedna para mew czarnogłowych. W sezonie 2022 było ich 16 par.

fot. FB Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ