Stop powodzi! Wrocławskie Wody Polskie zakończyły już 95 priorytetowych zadań na rzecz usuwania skutków wrześniowej powodzi
Wody Polskie kontynuują działania przeciwpowodziowe i sukcesywnie kończą kolejne prace interwencyjne na terenach doświadczonych przez tegoroczną powódź. Do końca listopada zakończyliśmy już 95 priorytetowych zadań o wartości ponad 7 mln zł.
Priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace. Według danych z 29.11.2024 r., do realizacji w 2024 roku na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przewidzianych jest 187 zadań.
- RZGW we Wrocławiu zrealizował 95 zadań o wartości 7,1 mln zł;
- RZGW we Wrocławiu nadal realizuje 82 zadania o wartości 59,3 mln zł;
- ZGW we Wrocławiu do końca roku planuje rozpoczęcie 10 nowych zadań o wartości niemal 2 mln zł.
Naprawy wałów, zabudowa wyrw, odtwarzanie przepływu. Większe zakończone zadania
Wśród prac interwencyjnych realizowanych przez Wody Polskie są zarówno mniejsze zadania, wymagające niskich nakładów, jak i prace, które wymagają większych nakładów kosztów i pracy dla zabezpieczenia zdewastowanego przez powódź terenu.
Na przestrzeni ostatniego tygodnia Wody Polskie RZGW we Wrocławiu zrealizowały 26 zadań popowodziowych. Do większych z nich można zaliczyć prace zrealizowane w gminie Nysa, w tym naprawę wraz z zabezpieczeniem skarpy na lewym brzegu Widnej w rejonie Wału D Zbiornika Nysa, zabezpieczenie wyrw na prawym brzegu rzeki Nysa Kłodzka od górnego stanowiska jazu nr 1 do mostu Bema czy zabudowę wyrwy oraz udrożnienie rz. Kamienica w km 4+660-4+680. Ważnym zadaniem było również zabezpieczenie wyrwy na brzegu prawym koryta rzeki Nysa Kłodzka na terenie miasta Bardo, na wysokości ul. Skalnej.
Znaczące prace zakończyły się również na Ziemi Lubuskiej. Należą do nich m.in. naprawa umocnień skarpy przy rozwidleniu zalewu rz. Bóbr w gminie Szprotawa, naprawa przepustu wałowego z wymianą klapy w gminie Szprotawa oraz naprawa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry na odcinku Miłów-Krzesin.
Jak przebiegają prace interwencyjne?
Przypominamy, że prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej – na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:
- odtwarzanie koryt rzek (np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury);
- udrażnianie koryt rzek oraz porządkowanie terenu zbiorników (np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach, gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury);
- kontrole, zabezpieczenia i naprawy urządzeń wodnych w celu przywrócenia ich funkcji przeciwpowodziowej (np. ubezpieczeń brzegowych, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych, zbiorników przeciwpowodziowych).
Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego.
Komentarze