Partner serwisu
13 lutego 2025

Konferencja prasowa w Płocku. Wodociągi zapowiadają nowe inwestycje

Kategoria: Aktualności

12 lutego 2025 r. w siedzibie Wodociągów Płockich odbyła się konferencja prasowa. Dotyczyła ona powierzenia spółce zadania własnego gminy z zakresu gospodarki komunalnej w postaci eksploatacji miejskiej sieci kanalizacji deszczowej i urządzeń kanalizacyjnych służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych.

Konferencja prasowa w Płocku. Wodociągi zapowiadają nowe inwestycje

Konferencję rozpoczął Prezes Zarządu pan Andrzej Wiśniewski, który wskazał na negatywne skutki zmian klimatu w postaci obserwowanych nawalnych deszczy i okresów suszy, przy jednoczesnym zjawisku kurczenia się zasobów wodnych w Polsce i na świecie. Prezes Zarządu podkreślił, że występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych sprawia, że w miastach, takich jak Płock, gdzie występuje ścisła zabudowa i urbanizacja postępuje w szybkim tempie, kompleksowe podejście do  zarządzania wodami opadowymi nabiera kluczowego znaczenia.

Prezes Zarządu poinformował, że istnieje konieczność realizacji działań przygotowujących miasto na zmiany klimatyczne. Gmina Miasto Płock oraz „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. od lat podejmują  działania w zakresie porządkowania kwestii rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną w centrum miasta Płocka, planując wspólnie kontynuować ten kierunek z uwzględnieniem rozwiązań opartych na niebiesko-zielonej infrastrukturze. Jest to jeden z najbardziej priorytetowych z punktu widzenia jakości życia mieszkańców Płocka aspekt zagospodarowania wód deszczowych w mieście, bowiem obecnie podczas występowania długotrwałych lub nawalnych opadów, w niektórych lokalizacjach, szczególnie w centrum miasta, dochodzi do podtopień i zalewania piwnic budynków mieszkalnych.

Zmiana dotychczasowego modelu

Prezes Zarządu poinformował również, że  w kontekście adaptacji do zmian klimatu, kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańcom, ma zmiana dotychczasowego modelu zarządzana systemem gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi funkcjonującego w Płocku. Polega ona na przekazaniu przez Gminę Miasto Płock od 1 stycznia 2025 r. kompetencji w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych do  wyspecjalizowanego w zakresie utrzymania infrastruktury wod-kan podmiotu, tj. do  „Wodociągów Płockich” Sp. z o.o. Do tej pory to Gmina Miasto Płock ponosiła ciężar utrzymania systemu kanalizacji deszczowej w Płocku. Sytuacja własnościowa zaczęła ulegać zmianie, gdy w poprzednich latach „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. zrealizowały w ramach  dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Płocka” cztery etapy rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową, w wyniku których Spółka wybudowała część kanalizacji deszczowej w centrum miasta. Zmiana została wprowadzona Uchwałą nr 149/VII/2024 Rady Miasta Płocka z dnia 28 listopada 2024 r. poprzez powierzenie Spółce świadczenia zadania własnego Miasta Płocka w przedmiotowym zakresie. W konsekwencji przekazano Spółce miejską sieć kanalizacji deszczowej wraz z oczyszczalniami wód opadowych.

Opłaty dla mieszkańców

W związku z wniesieniem majątku w postaci infrastruktury deszczowej Spółka będzie ponosić dodatkowe, ogromne koszty utrzymania systemu związane z bieżącą eksploatacją i konserwacją (w tym kosztowanego czyszczenia wpustów i krat kanalizacji deszczowej), z tytułu opłat za usługi, a także z tytułu podatków oraz niezbędnych remontów i modernizacji wyeksploatowanej części sieci kanalizacji deszczowej. Dlatego Prezes Zarządu wyjaśnił, że usługa odbioru wód opadowych i roztopowych będzie usługą odpłatną, ponieważ „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. pozostając spółką prawa handlowego i wykonując zadania własne gminy prowadzi działalność gospodarczą i nie posiada środków finansowych na pokrycie nowego obszaru działalności - czytamy w komunikacie Wodociągów.

Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Katarzyna Kędzierska poinformowała, że Spółka rozpoczęła proces podpisywania umów dotyczących świadczenia usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych z odbiorcami. Umowy wraz z regulaminem oraz deklaracją posiadanej powierzchni spływu wód opadowych i roztopowych są wysyłane do odbiorców sukcesywnie w kolejności: jednostki podległe urzędowi miasta, przedsiębiorstwa, a następnie spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i indywidualni odbiorcy. Dyrektor wyjaśniła, że w najbliższej perspektywie 3 pierwszych lat obowiązywania opłat tj. w latach 2025 -2027  gospodarstwa domowe nie będą obciążane opłatami za korzystanie z kanalizacji deszczowej. Koszty z tego tytułu sfinansuje Gmina Miasto Płock w ramach rekompensaty, którą Spółka otrzyma w związku z realizacją powierzonego jej zadania własnego gminy, służącej finansowaniu wydatków niepokrytych przychodami z tej działalności.

Ponadto na konferencji omówiono zasady rozliczeń i naliczania opłat za korzystanie z kanalizacji deszczowej przez użytkowników oraz ewentualne możliwości minimalizowania przyszłych obciążeń z tego tytułu, np.  poprzez inwestycję na swojej nieruchomości w zbiornik retencyjny czy ograniczanie trwałej nawierzchni uszczelnionej.

Podstawowe informacje odnośnie zasad  korzystania z kanalizacji deszczowej, dokumenty do pobrania (w tym  Regulamin korzystania z kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej na terenie miasta Płocka) oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dostępne są na stronie: https://wodociagi.pl/klient/obsluga-klienta/deszczowka/

źródło: Wodociągi Płockie
fot. Wodociągi Płockie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ