Partner serwisu
08 grudnia 2014

W sejmie o wodzie w Polsce

Kategoria: Aktualności

Dużo dzieje się w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Doświadczenia związane z powodziami w 2010 roku wykazały, jak istotne dla ograniczenia ich skutków jest właściwe przygotowanie miejsc potencjalnych zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im. Jak olbrzymie znaczenie ma skuteczna informacja i wiedza o zagrożeniach. Tym wyzwaniom ma sprostać z jednej strony pełna implementacja Dyrektywy Powodziowej, a z drugiej – w obszarze wykonawczym – realizacja projektu „Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” i planowanie strategiczne.

– Trzeba zmienić myślenie. Nie jesteśmy w stanie w 100 procentach zabezpieczyć się przed powodzią, żadne państwo na świecie nie jest wstanie. Dlatego musimy nauczyć się żyć z rzeką. Trzeba przewidzieć i znaleźć miejsca gdzie ona może wylać nie powodując strat i zabezpieczać miejsca zamieszkania i obszary przemysłowe – powiedział Gawłowski. – Podstawowym działaniem prewencyjnym w ochronie przeciwpowodziowej powinno być właściwe zagospodarowanie przestrzenne, uwzględniające prawdopodobny zasięg występowania powodzi. Dlatego przygotowaliśmy mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Prowadzimy szerokie konsultacje dotyczące Planów Gospodarowania Wodami, a od 22 grudnia także Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Cały czas niezbędne jest podnoszenie świadomości znaczenia wody i powodowanych przez nią zagrożeń, zarówno wśród użytkowników wód, jak i organów odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami – podkreślił wiceminister.

W gospodarce wodnej konieczne jest porzucenie działania sektorowego na rzecz zlewniowej polityki gospodarowania wodami i wypełnianie kryteriów: funkcjonalności, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, efektywności ekonomicznej, trwałości ekosystemów i akceptacji społecznej przy planowaniu strategicznym i administrowaniu zasobami wody w Polsce. Bez takiego podejścia nie będziemy mogli zaspokajać potrzeb wodnych a naszym dzieciom i wnukom zostawimy jałową pustynię. Dlatego proszę wszystkich pań i panów posłów o pomoc i zaangażowanie się w jak najszybsze uchwalenie nowego Prawa wodnego, które niedługo rząd przedstawi parlamentowi. Będzie to kręgosłup prawny nowej struktury organizacyjnej gospodarowania wodami, zarzadzania i utrzymania infrastruktury wodnej oraz jasnego i klarownego systemu finansowania wody opartego na już istniejących opłatach za korzystanie z wód – zaapelował na koniec minister Gawłowski i poprosił Wysoką Izbę o przyjęcie dokumentu „Gospodarowanie wodami w Polsce w latach 2012 – 2013”.

 Z tekstem dokumentu można się zapoznać na stronach internetowych sejmu.

Źródło: www.mos.gov.pl

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ