Partner serwisu
15 grudnia 2014

Zarządzanie złożonym systemem wodociągowym

Kategoria: Aktualności

Polscy naukowcy pod kierownictwem Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk pracują nad nowatorskim systemem informatycznym, który wspomoże zarządzanie złożonym systemem wodociągowym.

Zarządzanie złożonym systemem wodociągowym

W kraju brakuje kompleksowego systemu informatycznego, który w skuteczny sposób rozwiązywałby zadania optymalizacji, projektowania, sterowania i zarządzania przedsiębiorstwami wodociągowymi. Póki co mamy do czynienia z nierównomierną, niejednorodną i dosyć chaotyczną informatyzacją wodociągów. Już niebawem może się to zmienić dzięki pracy naukowców ze Śląska, Wrocławia, Bydgoszczy i Warszawy nad projektem „System informatyczny wspomagający optymalizację i planowanie produkcji i dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi subregionu centralnego i zachodniego województwa śląskiego”.

– Obiektem badawczym jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, jedno z większych w Europie – mówi prof. dr hab. Jan Studziński, kierownik projektu z Instytutu Badań Systemowych PAN w Warszawie. – Dobowa produkcja w tej spółce wynosi obecnie średnio 400 tys. m3, a woda dostarczana jest do około 3 mln mieszkańców Śląska. Problemy związane z zarządzaniem wynikają głównie z nadmiaru możliwości produkcyjnych w stosunku do obecnego zapotrzebowania na wodę oraz z eksploatacji przewymiarowanej i starzejącej się sieci dystrybucyjnej. Poprawna realizacja funkcji spółki winna opierać się na zoptymalizowaniu struktury wykorzystania źródeł i procesu dystrybucji wody. Właśnie temu ma służyć proponowany przez nas system informatyczny – dodaje.

Z duchem nowoczesności
Dziś informatyzacja krajowych przedsiębiorstw wodociągowych opiera się zwykle na zakupie programów komputerowych do realizacji pojedynczych zadań. Zostają one uruchomione bez przewidywania ich wzajemnej współpracy. Eksperci zauważają, że trzeba to zmienić, jeśli chcemy mieć do czynienia z nowoczesnymi, przynoszącymi zyski i oszczędności firmami wodociągowymi.

W Instytucie Badań Systemowych PAN opracowuje się nowoczesny, zintegrowany system zarządzania miejskim systemem zaopatrzenia w wodę. – Kluczowy element naszego systemu informatycznego to system informacji przestrzennej – GIS. Spełnia on rolę platformy, na której będą pracować inne programy i moduły systemu. To on gromadzi informacje techniczne, technologiczne i ekonomiczne, niezbędne do zarządzania siecią wodociągową. Gdy połączymy w jedną całość kilka dotychczasowych znanych programów informatycznych, z których dziś korzystają przedsiębiorstwa wodociągowe, to będziemy mieli do czynienia z innowacyjnym produktem, który wykona znacznie więcej zadań od tych tradycyjnych – objaśnia prof. J. Studziński.

System ma otwartą budowę modułową. Oprócz modułu GIS generującego mapę numeryczną sieci wodociągowej składa się z takich modułów jak system telemetryczny do monitoringu sieci, system bilingowy do rejestracji ilości sprzedanej wody i archiwizacji użytkowników sieci wodociągowej, model hydrauliczny sieci oraz program optymalizacji wielokryterialnej.

Ponadto w skład systemu, który tworzą Polacy jako pierwsi na świecie, wchodzi szereg dodatkowych programów zintegrowanych z wymienionymi modułami i wykonujących zadania cząstkowe związane z zarządzaniem siecią. Opracowany system jest obecnie rozbudowywany również o takie funkcje, które pomogą w tzw. zarządzaniu miękkim, czyli o charakterze organizacyjno-administracyjno-finansowym.

Nowatorski system ruszy w połowie 2015 r. w GPW w Katowicach. Przez dwa lata będzie działał pod czujnym okiem naukowców. Dla mieszkańców Śląska to dobra wiadomość, bo wdrożony system informatyczny zapewni kontrolę jakości wody, zmniejszy awaryjność systemów wodociągowych i obniży koszty eksploatacji w firmie, co w efekcie pozwoli ograniczyć wzrost cen za wodę. Program realizowany będzie do końca czerwca przyszłego roku w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Całkowita wartość projektu to 4,6 mln zł, wysokość dofinasowania Uni Europejskiej wyniosła 2,1 mln zł.

Źródło: www.monitorrynkowy.pl

Fot.: photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ