Partner serwisu
18 grudnia 2014

Rozwiązanie na miarę Nobla

Kategoria: Oczyszczalnie ścieków

Po przedstawieniu podstawowych źródeł finansowania spółek wodnych lub mówiąc ściślej – sposobów uzyskiwania przez nie funduszy na prowadzenie statutowej działalności oraz wskazawszy na uprawnienia podatkowe, którymi cieszyć mogą się spółki prawa wodnego, można przejść do zagadnienia związanego z majątkiem spółki. Po pierwsze należy postawić zasadnicze pytanie, czy spółki wodne jako takie mogą być właścicielami określonych składników majątkowych, tak ruchomości, jak i nieruchomości. Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco.

Jak wiadomo, spółki wodne są osobami prawnymi, cieszącymi się pełnią zdolnością prawną i zdolnością do czynności prawnych. Oznacza to, że nie ma podstaw, aby twierdzić, że nie mogą one być właścicielami w rozumieniu art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz.U. z 2014 r., poz. 121). Zaznaczyć jednak należy, że odrębną, a zarazem skomplikowaną kwestią pozostaje sprawa możliwości nabywania przez spółki prawa wodnego własności nieruchomości. Nie wdając się w szczegóły, warto zastanowić się, jakim sposobem spółki
wodne mogą nabywać własność tak nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych. Po pierwsze, spółka wodna może samodzielnie nabywać wszelką własność, oczywiście zakładając, że będzie ona przydatna do realizacji jej celów statutowych i ustawowych. Po drugie, co do zasady na własność spółek wodnych składają się składniki majątkowe jej członków. Chodzi tu w szczególności o nieruchomości, które objęte zostają pracami spółek wodnych. Na marginesie tylko zauważyć można, że ostatni ze sposobów nabycia własności przez spółkę wodną jest szczególnie istotny, ze względu na możliwość sprawnego realizowania jej statutowych celów.

Fot.: www.freeimages.com

Cały artykuł opublikowany został w magazynie Kierunek Wod-Kan nr 3/2014

Literatura
[1] Wywiad z Elinor Ostrom, przeprowadziła M. Korzycka-Iwanow [w:] „Forum Prawnicze”, nr 1 (2010), s. 5; E. Ostrom, Governing the Commons. The Evolution of Institutions for Collective Action, Cambridge 1990, ss. xi-xviii, passim.
[2] Tak interpretacja podatkowa, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej z dnia 2 lutego 2005 r.
[3] Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 maja 2009 r. (ILPP1/443-299/09-2/MK).
[4] Wywiad z Elinor Ostrom, przeprowadziła M. Korzycka-Iwanow [w:] „Forum Prawnicze”, nr 1 (2010), s. 5; E. Ostrom, Governing the Commons. The Evolution of Institutions for Collective Action, Cambridge 1990, ss. xi-xviii, passim.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ