Plany Gospodarowania Wodami
Zanieczyszczenia wód
Aktualizacja PWŚK i PGW to proces wieloletni. Każdy kończący się cykl trwający 6 lat jest jednocześnie początkiem kolejnej aktualizacji, polegającej na zbieraniu wiedzy o środowisku, jego zagrożeniach i potrzebach. Ważnym czynnikiem jest więc wiedza dotycząca źródeł zanieczyszczenia polskich wód. W aPGW wskazano, że punktowymi źródłami zanieczyszczeń są: gospodarka komunalna (w tym oczyszczalnie ścieków), przemysł, porty, wody opadowe i roztopowe, hodowla ryb (stawy rybne), składowiska odpadów, zrzuty wód związanych z działalnością człowieka (wody zasolone, chłodnicze). Wprowadzanie do wód substancji biogennych, zawartych w ściekach komunalnych, jest czynnikiem przyspieszającym eutrofizację wód. Na obszarach zurbanizowanych do wód odprowadzane są oczyszczone ścieki komunalne o zmniejszonym ładunku azotu i fosforu oraz zawiesiny ogólnej. Na obszarze dorzecza Wisły zidentyfikowano 4 091 punktów zrzutów ścieków komunalnych (rys. 1).
Na obszarze dorzecza Odry zidentyfikowano ich 2 223 (rys. 2). Zrzuty z oczyszczalni ścieków należą do głównych oddziaływań antropogenicznych. Presja pochodząca ze źródeł komunalnych występuje na całym obszarze kraju, w związku z czym Polska, w ramach realizacji postanowień dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, wyznaczona została jako obszar zagrożony eutrofizacją ze źródeł komunalnych.
W zlewniach przylegających bezpośrednio do wód przejściowych i przybrzeżnych odsetek gospodarstw domowych niepodłączonych do oczyszczalni ścieków waha się od 0-20% nawet do 80-100%.