Partner serwisu
12 listopada 2015

Naprawa oczyszczalni na 1,2 tys. m n.p.m.

Kategoria: Aktualności

Trwa przebudowa uszkodzonej oczyszczalni ścieków przy popularnym karkonoskim schronisku „Strzecha Akademicka”.

Naprawa oczyszczalni na 1,2 tys. m n.p.m.

Na specjalnych, niskopodwoziowych platformach zostały tam przewiezione ważące ponad 14 ton stalowe komory. Ustawiono je przy pomocy samobieżnych dźwigów. Podczas transportu ograniczono ruch turystyczny na szlaku niebieskim, prowadzącym do schroniska. – Wszystkie prace są prowadzone pod czujnym okiem pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Oczyszczalnia ścieków znajduje się na obszarze chronionym w ramach europejskiej sieci NATURA 2000 – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Zniszczona przeez korozję

Wartość prac to ponad pół miliona złotych, w tym wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniesie 357 tys. złotych. Stara oczyszczalnia, która pochodzi jeszcze z lat osiemdziesiątych, została zniszczona przez postępującą korozję. W tym roku podczas sezonu wakacyjnego uszkodzeniu uległ betonowy zbiornik, a jego zawartość zaczęła się przesączać bezpośrednio do gleby. Groziło to skażeniem środowiska i zamknięciem obiektu. Od tej awarii ścieki są gromadzone w studni zbiorczej, skąd szambiarka wywozi je do oczyszczalni ścieków w Kowarach. Uszkodzony zbiornik zostanie oczyszczony i uszczelniony, a wewnątrz niego zostaną umieszczone nowe, stalowe komory. Inne planowane prace to m.in. montaż pompy usuwania osadów oraz dmuchaw membranowych do napowietrzania ścieków.

Zakończenie w lipcu 2016

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lipca 2016 r. Wtedy to oczyszczone ścieki popłyną szczelną instalacją do kolektora kanalizacyjnego, a stamtąd do cieku wodnego na granicy KPN.

„Strzecha Akademicka” to drugie co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Rocznie gości w nim ok. 5,5 tys. turystów. Schronisko jest położone w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego, powołanego dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy czy kotłów polodowcowych. Park posiada 112 km szlaków turystycznych. Przy schronisku przebiega jeden ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu, fot. Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK sp. z o.o.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ