Partner serwisu
23 marca 2016

W Dniu Wody o roli GPW jako strażnika bezpieczeństwa wodnego w regionie

Kategoria: Aktualności

Tegoroczny Światowy Dzień Wody, ustanowiony od 22 marca 1992 roku, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów obchodziło na rynku w Katowicach, wspólnie Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tego dnia otwarto tam wystawę 20 wielkoformatowych lotniczych fotografii autorstwa znanego śląskiego fotografika Janusza Moczulskiego, prezentujących z lotu ptaka znajdujące się w naszym regionie zbiorniki wodne. Dzięki nim od 22 marca 2016 r. można będzie przekonać się w jaki sposób jesteśmy przygotowani do ewentualnych suchych dni.

W Dniu Wody o roli GPW jako strażnika bezpieczeństwa wodnego w regionie

Na ten właśnie aspekt ekspozycji zwracano szczególną uwagę podczas briefingu prasowego towarzyszącego jej inauguracji. Udział w nim wzięli m. in. Łukasz Czopik – prezes GPW, Andrzej Pilot – prezes WFOŚiGW oraz Mariusz Skiba – wiceprezydent Katowic.

Ubiegłoroczna susza pokazała, jak ważne jest, także w Polsce, posiadanie sprawnego i bezpiecznego systemu zaopatrzenia w wodę do picia. Podczas, gdy w lecie 2015 r. w wielu częściach kraju oraz regionu wysychały studnie i ujęcia wody, to zarządzany przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów 1000-kilometrowy pierścieniowy system magistral zdał egzamin wyśmienicie.

W 2015 roku ok. 3,5 mln mieszkańców Śląska otrzymało z GPW 147 mln metrów sześciennych wody, To znaczy, że każdego dnia dostarczono im prawie 403 tys. litrów, a miesięcznie 12 mln metrów sześciennych wody, która w większości pochodzi z gór, a dokładnie z kaskady Soły w Czańcu.

Od grudnia 2015 r. stan głównych zbiorników wodnych GPW wrócił do sytuacji sprzed suszy. W Goczałkowicach zbiornik jest pełny. Ponad 100 mln metrów sześciennych zapewni dostawy wody tylko z tego miejsca przez 500 dni. Dodatkowo zbiornik w Kozłowej Górze obecnie również wypełniony jest całkowicie i posiada 10 mln metrów sześciennych wody. Z żadnej z 11 stacji uzdatniania wody GPW nie ma sygnałów ostrzegawczych, a z głównego ujęcia dla największych miast regionu w Czańcu codziennie płynie na Śląsk ponad 160 mln metrów sześciennych wody. Jesteśmy zatem przygotowani na każdy rodzaj suszy. Wody z systemu GPW nie zabraknie! – oświadczył dziennikarzom Łukasz Czopik prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA.

Nie znaczy to, że nie trzeba jej szanować. Mówił o tym Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Od wielu lat Fundusz jest ważnym partnerem GPW w trosce o jakość i bezpieczeństwo wodne w regionie. Wciągu ostatnich lat blisko 30 przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej realizowanych przez Spółkę dofinansowano ze środków WFOŚiGW w wysokości blisko 43 mln zł.

Od kwietniu planowana jest wspólna kampania edukacyjna zorganizowana przez GPW i WFOŚiGW w Katowicach skierowana dla młodzieży szkolnej w województwie śląskim oraz po raz pierwszy do środowisk katolickich. Podczas kilkumiesięcznych niekonwencjonalnych warsztatów odbywających się w najciekawszych stacjach uzdatniania wody, młodzież zdobywać będzie wiedzę o tym jak funkcjonuje śląski skarb wodny oraz jak dbać i szanować wodę w naszym regionie jako najcenniejszego na ziemi surowca.

Dzień Wody z GPW był także okazją do mniej oficjalnych spotkań i rozmów z nauczycielami oraz dyrektorami szkół, które swym patronatem objęła Spółka. Ponad sto dzieci uczestniczyło w całodziennych wycieczkach do laboratorium GPW, gdzie podpatrywali jak bada się wodę do picia i dba o jej jakość. W Przedszkolu nr 92 w Katowicach natomiast odbył się międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o wodzie. Dziecięce reprezentacje przedszkoli z Katowic walczyły w 9 konkurencjach o miano najlepszych fachowców od wody . I okazało się, że… nie było przegranych. Nagrody ufundowane przez GPW otrzymali wszyscy uczestnicy.

Dla mieszkańców województwa interesujących się tematyką wodną, specjalnie z okazji Dnia Wody, w oknie wystawowym Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Katowicach, ustawiono elektroniczny schemat zasięgu GPW umożliwiający każdemu sprawdzenie skąd pochodzi woda, która dopływa do jego kranu. Będzie go można oglądać przez kolejnych kilka tygodni.

Źródło i fot.: www.gpw.katowice.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ