Partner serwisu
12 kwietnia 2016

Woda stojąca

Kategoria: Sieci wod-kan

Czas zatrzymania wody może być pośrednio używany jako wskaźnik potencjalnych zmian jakości przesyłanej wody. Ze względu na jego stosunkowo łatwe obliczanie, jest coraz częściej wykorzystywany przez przedsiębiorstwa wodociągowe do planowania działań eksploatacyjnych, ukierunkowanych szczególnie na zapobieganie zjawisku wtórnego zanieczyszczenia.

Woda stojąca

Czas zatrzymania wody (określany też jako czas retencji) w sieci wodociągowej definiowany jest jako czas od wtłoczenia uzdatnionej wody do sieci, do momentu jej dotarcia do odbiorcy (opuszczenia sieci) [2]. Stanowi on jeden z podstawowych parametrów charakteryzujących warunki hydrauliczne pracy sieci wodociągowych, pośrednio informując o potencjalnych zmianach jakościowych przesyłanej wody [5], w szczególności zależnym od prędkości przepływu oraz długości przewodów wodociągowych [2]. Obecnie brak jest bezpośredniej metody określaniab czasu zatrzymania wody. Wśród dostępnych pośrednich metod rozróżnia się metody znacznikowe oraz numeryczne modele hydrauliczne [4]. W metodach znacznikowych, do wody wtłaczanej do sieci wodociągowej dodaje się znacznik chemiczny lub fizyczny, którego stężenie oznacza się w próbkach wody pobieranych w wytypowanych miejscach wodociągu. W ten sposób obserwować można czas i drogę transportu danego wskaźnika. Wśród wielu wskaźników stosuje się m.in.:
fluorki, chlorki sodu, wapnia i litu [5] oraz izotopy promieniotwórcze (w tym izotopy występujące naturalnie) [6]. W układach wodociągów zasilanych z dwóch (lub więcej) źródeł wody, o różnych parametrach fizykochemicznych, za wskaźnik można przyjmować również wybrany parametr (np. twardość) [5], którego wartość odzwierciedlać może czas zatrzymania wody. Zastosowanie metod znacznikowych ogranicza duża pracochłonność i wysokie koszty realizacji badań.
Alternatywą jest wykorzystanie skalibrowanych numerycznych modeli hydraulicznych, które umożliwiają symulację zmian czasu zatrzymania wody także w warunkach sytuacji testowych (np. zmiany zasięgu strefy ciśnienia) [2].

 

Cały artykuł w magazynie "Kierunek Wod-Kan" 4/2015.

fot. Freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ