Wodociągi Słupsk złożyły wniosek o dofinansowanie projektu
26 lutego br. „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. wraz z „Morpol” S.A. podpisały umowę konsorcjum w związku ze współpracą w zakresie przygotowania wspólnego wniosku o dofinansowanie Projektu pn „Innowacyjne i ekologiczne technologie efektywnego zagospodarowania wód poprodukcyjnych, odpadów i osadów w przetwórstwie rybnym oraz wytworzenie atrakcyjnych rynkowo produktów i energii” w ramach Działania 1.2 Sektorowe programy B+R „INNOCHEM” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Liderem zawartego Konsorcjum, z uwagi na większościowy zakres zadań przewidzianych do realizacji w ramach Projektu, jest „Morpol” S.A. Spółka „Wodociągi Słupsk” występuje w roli partnera i drugiego Wnioskodawcy. 1 marca wniosek o dofinansowanie został złożony do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.
Główne założenia złożonego wniosku:
Projekt dotyczy opracowania nowej technologii efektywnego zagospodarowania ścieków przemysłowych i wód poprodukcyjnych, odzysku produktów ubocznych i odpadów z przetwórstwa łososia. W ramach prac B+R zaprojektowany zostanie proces technologiczny oraz powstanie instalacja pilotażowa, których celem będzie recyrkulacja solanek używanych w procesie produkcyjnym, odzysk i zagospodarowanie odpadów i osadów z innych wód poprodukcyjnych oraz wytworzenie atrakcyjnych rynkowo produktów i energii. Problemem jest obecnie ilość i jakość odprowadzanych ścieków, zwłaszcza poziom chlorków. Ideą projektu jest opracowanie technologii pozwalającej na oczyszczenie i zawrócenie solanki do procesu technologicznego.
Dzięki temu możliwe będzie radykalne obniżenie poziomu chlorków w odprowadzanym ścieku, zmniejszenie zużycia soli, zmniejszenie ilości odprowadzanych ścieków, zmniejszenie zużycia wody i powstanie produktów ubocznych (ich dalsze wykorzystanie zależy od parametrów i właściwości). Opracowane zostaną warunki odzysku biomasy z innych wód poprodukcyjnych w celu jej dalszego wykorzystania na cele konsumpcyjne lub jako komponenty do pasz. Pozwoli to na wykorzystanie składników obecnie odprowadzanych do ścieku, przyniesie dodatkowy dochód z produkcji i zapewni dalszą poprawę jakości ścieków. Strumienie niefiltrowane będą oczyszczane chemicznie, a powstały osad posłuży do produkcji biogazu.
Projekt zakłada realizację prac B+R w czterech etapach, przy czym „Wodociągi Słupsk” uczestniczyć będą w dwóch z nich:
Etap III – badanie produkcji biogazu i bionawozu z otrzymanych produktów oraz analiza efektywności zagospodarowania bioodpadów, obejmuje realizację następujących zadań:
badania podatności substratów biogazowych na hydrolizę celem ich biodegradacji
badania uzysku biogazu z poszczególnych osadów będących odpadami w procesie podczyszczania ścieków przemysłowych z zakładu produkcyjnego przetwórstwa łososia w „MORPOL” S.A. i/lub ich mieszanek z osadami ściekowymi dla większego uzysku biogazu
badania wpływu osadów poferementacyjnych na jakość kompostu do wykorzystania w postaci bionawozu.
Etap w całości realizowany przez „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o.
Etap IV – Badanie recyrkulacji solanki i fermentacji metanowej – prace rozwojowe. Przez „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. realizowane miałoby być jedno zadanie: badania fermentacji metanowej w warunkach oczyszczalni w Słupsku.
***
Projekt opiewa na kwotę łączną 3.445.900 PLN netto, w tym zadania planowane do realizacji przez „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. na wartość 150.300 PLN netto. Planowana dotacja do zadań przewidzianych do realizacji przez „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. – 59,3%. Planowany okres realizacji całego Projektu – 20 miesięcy, w tym „Wodociągi Słupsk” – 11 miesięcy.
źródło: www.wodociagi.slupsk.pl