Partner serwisu

Troska o ludzi i środowisko

Kategoria: Sieci wod-kan

Dysproporcje, jakie dzielą mieszkańców miast i ludność wiejską, widoczne są gołym okiem. Miasto to zgiełk, pośpiech, ale i wygoda życia wynikająca chociażby z dostępu do potrzebnej infrastruktury. Wieś to spokój, bliskość natury – atuty, którym naprzeciw stają braki infrastrukturalne.

 Wyrównać standard życia mieszkańców miasta i wsi to jeden z priorytetowych celów, jakie do zrealizowania założyły sobie władze Gminy Nysa oraz beneficjent środków unijnych Spółka z o.o. Wodociągi i Kanalizacja „AKWA” w Nysie.


Na wsi jak w mieście
Gospodarka komunalna, zajmująca się zaopatrzeniem w wodę pitną i odprowadzaniem ścieków, to jedna z ważnych dziedzin, która w obecnych czasach musi funkcjonować sprawnie. Żeby tak było,  WiK „AKWA” Sp. z o.o. na obszarze swojego oddziaływania podjęła się realizacji kompleksowego projektu pn. „Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miasta Nysa i wsi Gminy Nysa”. Polegał on na skanalizowaniu niemalże całej Gminy Nysa, w tym niewielkiej części miasta (celem uzupełnienia braków w sieci kanalizacji sanitarnej) oraz terenu 22 sołectw! Prace nad przedsięwzięciem wspartym środkami unijnymi pochodzącymi z Funduszu Spójności rozpoczęto już w 2003 roku, z kolei w 2007 r. nastąpiło przekazanie placu  do budowy i historyczne wbicie pierwszej łopaty w ziemię, rozpoczynając inwestycję. Natomiast w pierwszym kwartale 2010 r. zakończono ostatnie kontrakty wykonawcze. Cały projekt podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmował prace, które przeprowadzono w czterech regionach miejskich oraz w dwóch sołectwach (Przełęk i częściowo Goświnowice). W efekcie powstało łącznie 19 km sieci sanitarnej z siedmioma przepompowniami. Etap drugi rozpoczęty w 2009 r. swoim zakresem obejmował realizację sześciu podzadań, w ramach których prowadzono prace w 20 sołectwach. Po zakończeniu wszystkich robót  powstało łącznie blisko 170 km nowej sieci kanalizacyjnej. Tym samym był to największy projekt obejmujący infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w historii Miasta i Gminy Nysa.

 Technologia
Technologia, jaką wykorzystano, zakłada odbiór i transport ścieków z terenu objętego projektem, systemem kanalizacyjnym grawitacyjno- ciśnieniowym, a następnie ich oczyszczanie na urządzeniach mechaniczno- biologicznej oczyszczalni ścieków w Nysie. Na tempo robót duży wpływ miały niesprzyjające warunki pogodowe. Mrozy, które niedawno doskwierały na ok. miesiąc, przerwały prace na budowie. Między innymi dlatego zakończenie prac w ramach etapu 2 nastąpiło w pierwszym kwartale 2010 r., a nie jak wcześniej zakładano z końcem 2009 r. W momencie projektowania głównych ciągów sieciowych uwzględniono lokalizacje miejscowości, ich położenie wysokościowe względem oczyszczalni, ukształtowania terenu, a także przebiegu istniejących kolektorów Głuchołazy – Nysa i Otmuchów – Nysa. Wyższy niż zakładano poziom wód gruntowych wymusił konieczność większego niż zakładano odwodnienia wykopów.  Tak kompleksowe prace wiązały się z czasowymi utrudnieniami dla mieszkańców terenów objętych projektem, ale w rekompensacie przyniosą one wiele wymiernych korzyści dla ludzi i środowiska.

 Ile zyskamy…


W efekcie zrealizowana inwestycja umożliwiła zredukowanie zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska, w szczególności do gleby, wód podziemnych i powierzchniowych, w tym do rzek Białej Głuchołaskiej, stanowiącej źródło wody pitnej dla ponad 50 tys. mieszkańców Gminy Nysa oraz Nysy Kłodzkiej, a także dolnej Odry, stanowiącej źródło wody pitnej dla wielu miast zachodniej  Polski, przykładowo dla Wrocławia. inwestycja korzystnie wpływa na poprawę stanu jeziora Nyskiego, które jest ostoją populacji ptaków, obszaru cennego przyrodniczo, dzięki czemu jest on propozycją regionu do europejskiej sieci obszarów chronionych „Natura 2000” oraz ustanowionego obszaru chronionego krajobrazu jezior Otmuchowskiego i Nyskiego. Korzyścią społeczno-gospodarczą jest z pewnością wyrównanie poziomu życia ludności miejskiej z mieszkańcami wsi. Przeprowadzone działania wpływają na poprawę  atrakcyjności terenów wiejskich, a tym samym na zmniejszenie zjawiska migracji jej ludności, to czynnik zachęcający do osiedlania się na wsi. Gmina będzie dzięki temu atrakcyjniejsza inwestycyjnie, przyciągnie inwestorów polskich i zagranicznych, co zaowocuje powstaniem nowych miejsc pracy. W szerszym rozumieniu podjęte działania to krok w kierunku zmniejszania różnic na poziomie społeczno-gospodarczym pomiędzy obywatelami Unii Europejskiej.

 Finansowanie


Realizacja tego kompleksowego projektu w tak krótkim czasie była możliwa jedynie dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Planowany koszt realizacji inwestycji to ponad 18,7 mln euro. Uzyskała ona decyzję o maksymalnie możliwym poziomie dofinansowania w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych, czyli blisko 15,4 mln euro. Jednak rzeczywisty koszt realizacji zadania z przyczyn niezależnych od inwestora wzrósł wyraźnie i szacowany jest na ok. 23,1 mln euro.
 Polityka ochrony środowiska naturalnego jest dziś traktowana przez UE jako obowiązkowy element polityki na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju. Rozwój gospodarczy państw członkowskich musi iść w parze z dbaniem o środowisko oraz prowadzeniem działań mających na celu jego ochronę przed degradacją. Ochrona środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którym stoi dziś ludzkość.

 Autor: Marta Biłas

Artykuł został opublikowany w  magazynie "Ochrona Środowiska" nr 4/2010

źródło fot.: www.sxc.hu ; zasoby własne autora

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ