Nie zżera korozja, już nie męczą awarie…
Problem z dużą liczbą awarii żorskie wodociągi mają już za sobą. Rozwiązały go dzięki wymianie sieci ze stalowej i żeliwnej na wykonaną z materiałów odpornych na korozję. – W 1997 roku mieliśmy 750 awarii, w tej chwili zdarza się ich około 20-30 rocznie – mówi Michał Pieczonka, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żorach.
Jak wygląda zarządzanie siecią w państwa spółce?
W ramach projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach” dofinansowanego z Funduszu Spójności wybudowaliśmy 117 km sieci kanalizacji sanitarnej, 40 deszczowej i odbudowaliśmy 60 km wodociągowej. Ponadto jesteśmy na końcowym etapie wdrażania GIS. W tym systemie mamy możliwość wglądu do danych w SIT z Urzędu Miasta, czyli pełną ewidencję budynków, gruntów z naszym pełnym uzbrojeniem, uaktualnianym co miesiąc oraz z uzbrojeniem obcym – telekomunikacja, prąd, gaz.
Dzięki danym wprowadzonym do GIS uzyskujemy informację o terenie, o materiałach, z jakich zostały zrobione przyłącza. Dzięki systemowi ewidencjonujemy też nasz majątek. Widzimy strukturę sieci, jej wiek, materiał budowlany, historię danego odcinka.
Dzięki tym informacjom widzimy, z jakich regionów miasta płyną zapytania klientów odnośnie nowych przyłączy. Gdy teren został już podzielony na działki budowlane, możemy przewidzieć, że w tym rejonie będzie trzeba zbudować sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. Widzimy, czy dany obszar jest w zakresie aglomeracji, czy poza nim, jak wygląda ukształtowanie terenu – czy mogą pojawić się jakieś problemy przy budowie kanalizacji sanitarnej z tym związane.
Czy będziecie mogli rozwijać wasz program GIS-owski?
Tak, mamy taką możliwość. Dziś uczymy się tego programu, z różnych działów spływają zapytania, sugestie odnośnie jego modyfikacji, rozbudowy – np. w zakresie współpracy ze strażą pożarną. Dla Wydziału Sieci powstała specjalna nakładka, pozwalająca opisać wydatki na hydrantach. Wiemy też, które wodociągi są zasilane przez określone komory. Oprogramowanie typu GIS, z jakiego korzystamy, to QGIS – do darmowego użytku. Nakładki, które na tym programie powstały, są autorstwa firmy WodNET z Opola.
Przejdźmy do kwestii strat wody. Ile procent tracą wodociągi w Żorach?
Problem z dużą liczbą awarii mamy już za sobą. Rozwiązaliśmy go dzięki wymianie sieci ze stalowej i żeliwnej na tę wykonaną z materiałów odpornych na korozję. Zajęło nam to 20 lat. 92% sieci wodociągowej jest obecnie z polietylenu i z PCV.