Partner serwisu
28 czerwca 2017

Innowacyjny system uzdatniania wody w Wodnym Parku Tychy

Kategoria: Aktualności

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. budując Wodny Park Tychy zadbało o nietypowe rozwiązania techniczno-technologiczne. Własne, odnawialne źródło energii elektrycznej, ciepła i chłodu, innowacyjny systemem uzdatniania wody.

Innowacyjny system uzdatniania wody w Wodnym Parku Tychy

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zadbało o to, żeby w budowanym przez spółkę Wodnym Parku Tychy pojawiły się atrakcje, które wyróżnią obiekt na tle kraju i będą innowacyjne w skali Europy. Zadbał również na nietypowe rozwiązania techniczno-technologiczne, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo użytkowania i zmniejszą koszty eksploatacyjne kompleksu wodnego.

Najwyższą jakość wody w basenach zagwarantuje niestandardowy, innowacyjny system uzdatniania. Park został już wyposażony we własną instalację do produkcji podchlorynu sodu (lampy UV wspomagające uzdatnianie), a filtry wypełniono innowacyjnym złożem w postaci tzw. zielonego szkła. Połączenie wszystkich powyższych czynników wyeliminuje zagrożenie sanitarne, a także znacznie ograniczy koszty eksploatacyjne i ilość chloru, która znajdzie się w wodzie i w powietrzu hal basenowych.

Biogaz z tyskiej oczyszczalni

RCGW S.A. uda się ograniczyć największe koszty funkcjonowania obiektu, związane z zakupem prądu i ciepła. Energia dla Wodnego Parku Tychy będzie pochodzić z własnego, odnawialnego źródła. Paliwem do jej produkcji i ciepła w parku będzie biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków, której firma jest właścicielem. W kompleksie produkowany będzie także chłód, a przygotowana woda lodowa zasilać będzie urządzenia wentylacyjne i klimakonwektory.

– Jesteśmy w stanie w 100% zasilić zieloną energią zarówno oczyszczalnię ścieków (przyp. posiadającą jeden z najlepszych w Europie wyników w zakresie bilansu energetycznego), jak i budowany Wodny Park Tychy – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A – Od lat intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą nam osiągnąć ten cel – dodaje prezes.

Uszlachetnianie biogazu do biometanu

Inwestycji związanych z pozyskaniem zielonej energii dla parku jest całkiem sporo. Oczyszczalnia ścieków została rozbudowana o zbiorniki (o pojemności ok. 8 tys. m3) na odpady wykorzystywane do produkcji biogazu oraz o nowatorską instalację ich pasteryzacji. Powstały tam również dedykowane, autorskie stanowiska badawcze. Spółka buduje także pierwszą w Polsce instalację uszlachetniania biogazu do biometanu za pomocą ścieku oczyszczonego, zgodnie z koncepcją opracowaną przez pracowników spółki.

Przesył biometanu do parku wodnego umożliwi wybudowany przez RCGW S.A. najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie 6,2 km rurociąg biogazu. Zastosowana nowoczesna technologia z aluminiową warstwą gazociągu umożliwia ciągły monitoring sieci i automatyczną reakcję w przypadku wykrycia awarii. Na terenie parku powstała także bioelektrociepłownia, gdzie przesłany biometan zostanie przekształcony w energię elektryczną i cieplną za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych. Dodatkową energię termiczną zapewni odzysk ciepła z wody i z powietrza. W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka, że Wodny Park Tychy będzie pełen energii, pracownicy spółki opracowali plan bezpieczeństwa energetycznego obiektu.

– Dla klienta innowacje oznaczają zwiększenie atrakcyjności i komfortu użytkowania obiektu. Dla nas wiążą się z pełnym zaangażowaniem wielu pracowników przy ich realizacji oraz z koniecznością indywidualnego podejścia do zastosowanych pomysłów – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A – Wiele innowacji związanych z realizacją Wodnego Parku Tychy jest inicjatywą pracowników RCGW S.A., którzy nieustannie szukają nowych, efektywnych rozwiązań. Klimat organizacyjny spółki stwarza pracownikom oczyszczalni i osobom zaangażowanym w budowę parku wodnego możliwości konstruktywnego odchodzenia od rutyny – dodaje.  

Termin zakończenia budowy zaplanowano na IV kwartał 2017r.

 

Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ