Partner serwisu

Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji

Kategoria: inne

Jakie ryzyko niesie ze sobą renowacja?

Inwestycje z zakresu renowacji przewodów, także tych przełazowych, to przedsięwzięcia, które są konieczne przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w okresie długotrwałych czy gwałtownych opadów. Tego typu sieci, poza funkcją odprowadzania ścieków, pełnią ważną rolę w systemie retencjonowania deszczówki. Renowacja przewodów niesie ze sobą możliwość wystąpienia nieprzewidzianych usterek. Jak zatem ograniczyć ryzyko ich wystąpienia?

Dla obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia usterek na etapie realizacji prac naprawczych konieczne jest bezwzględne przestrzeganie wytycznych doboru materiałów oraz technologii realizacji prac – powiedział dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej.

Każda z metod renowacji niesie za sobą pewne ryzyka – dokonując przemyślanego i popartego odpowiednią analizą wyboru w znacznym stopniu możemy je ograniczyć.

Czasem można zaobserwować zbyt pochopne stosowanie rękawów CIPP bez analizy możliwości wykorzystania innych technologii. Jeżeli dopuszczalne jest pewne zmniejszenie wielkości przekroju poprzecznego kanału warto rozważyć wykorzystanie reliningu z zastosowaniem rur ciągłych – tłumaczył dr inż. Andrzej Kolonko. O ile przy zastosowaniu chemii budowlanej dla trwałości renowacji decydujące są dobór materiału naprawczego i bardzo staranne przygotowanie podłoża, to w przypadku zastosowania renowacji rękawami CIPP decydujące jest zestawienie obciążeń, prawidłowe założenia do obliczeń statyczno-wytrzymałościowych oraz badania w ramach odbioru technicznego. Dla obu rozwiązań bardzo ważna jest dokładna ocena stanu technicznego uszkodzonego przewodu kanalizacyjnego – dodał.
Przed renowacją – dobrze zbadaj

Dipl.-Ök. Roland W. Waniek z Instytutu Infrastruktury Podziemnej z siedzibą w Gelsenkirchen (Niemcy) w swoim wystąpieniu przedstawił natomiast metodę sprawdzania stanu rurociągów przed renowacją. W tym celu wykorzystywany może być m.in. MAC System, który został opracowany 12 lat temu. System ten służy do badania kondycji rurociągów,  jest półautomatyczny, wyposażony w Wi-Fi. Dodatkowo jest łatwy w transporcie. Został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić wykonywanie serii nieinwazyjnych testów, które są w pełni wystarczające do oceny zarówno badanej rury, jak i stanu otaczającej jej gleby – tłumaczył Dipl.-Ök. Roland W. Waniek.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ