Partner serwisu
07 grudnia 2017

Systemy monitoringu energii elektrycznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej cz. 1

Kategoria: Aktualności

Poprawa efektywności przepompowni przedsiębiorstwom wod-kan może przynieść spore oszczędności. Aby obniżyć koszty, należy monitorować informacje o energochłonności urządzeń – w przypadku pomp – dwóch parametrów opisujących ich pracę – zużycia energii elektrycznej oraz ilości przepompowanego medium. Wiedza ta w przyszłości może zapobiec awariom a także pomóc przy planowaniu przeglądów i remontów obiektów.

Systemy monitoringu energii elektrycznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej cz. 1

Wykorzystanie systemów monitoringu mediów do poprawy efektywności energetycznej

Najważniejszą zasadą, jaką należy mieć na uwadze w przypadku chęci zrealizowania działań mających przynieść oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej oraz innych mediów produkcyjnych jest fakt, że aby efektywnie prowadzić te działania, konieczne jest posiadanie precyzyjnych informacji o tym, jak to zużycie kształtuje się w czasie oraz w kontekście do innych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Bez tej wiedzy działania proefektywnościowe będą bardzo utrudnione. Zasada ta dotyczy również obszarów związanych z procesami prowadzonymi w obrębie obiektów wodociągowo-kanalizacyjnych i ma bardzo duże znaczenie, biorąc pod uwagę, że zwykle są to miejsca wykorzystujące urządzenia zużywające dużo energii elektrycznej, a koszt tego medium stanowi dużą część całkowitych kosztów, jakie ponosi przedsiębiorstwo z tytułu prowadzonej działalności.

Poprawa efektywności energetycznej w obrębie przepompowni wody/ścieków

Pierwszym obszarem, który pozwala wypracować znaczne oszczędności w przedsiębiorstwach zajmujących się uzdatnianiem wody, czy oczyszczaniem ścieków jest poprawa efektywności pracy przepompowni. Wiąże się to oczywiście z faktem, że w obrębie tych obiektów pracują urządzenia wysokiej mocy – silniki napędzające pompy mają często moc dochodzącą do kilkuset kilowatów. Ponadto, w obrębie jednej przepompowni może pracować bateria pomp, składająca się z kilku urządzeń pracujących w różnym systemie – często równocześnie. Sprawia to, że procesy związane z transportem wody/ścieków generują bardzo wysokie koszty, a jednocześnie już niewielka poprawa efektywności pracy tych obiektów może przynieść wymierne korzyści finansowe.

Aby możliwe było pozyskanie informacji o energochłonności urządzeń, takich jak pompy, konieczne jest monitorowanie dwóch parametrów opisujących ich pracę – zużycie energii elektrycznej oraz ilość przepompowanego medium. Zestawienie tych danych ze sobą pozwala wyznaczyć tzw. współczynnik energochłonności opisywany w następujący sposób:

Tak sformułowana definicja współczynnika energochłonności pociąga za sobą konieczność pozyskania precyzyjnych informacji o chwilowej wartości mocy pobieranej przez pompę i ilości medium jakie przepompowała.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ