Partner serwisu
13 grudnia 2017

Systemy monitoringu energii elektrycznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej cz. 2

Kategoria: Aktualności

Na Rysunku 1 przedstawiono przykładową charakterystykę spadku ciśnienia na filtrze w funkcji czasu, w zestawieniu z bieżącym przepływem powietrza w rurociągu. Można zauważyć, że wraz z upływem czasu (i zwiększaniem się poziomu zanieczyszczenia filtrów powietrza), następuje stopniowy wzrost spadku ciśnienia na tym elemencie, jeżeli utrzymywany jest stały przepływ powietrza w układzie. Konieczność kompensacji rosnącego zanieczyszczenia filtrów pociąga jednak za sobą wyższe zużycie energii na silnikach napędzających dmuchawy, ze względu na fakt, że muszą one pokonywać coraz to większe opory związane z rosnącym zapchaniem filtrów. Z drugiej strony, brak tej kompensacji, a co za tym idzie brak sterowania parametrami pracy dmuchaw w zależności od przepływu, skutkuje stopniowym zmniejszaniem jego wartości, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do znacznego pogorszenia parametrów prowadzonego procesu.

Rysunek 1 Przykładowa charakterystyka parametrów filtra powietrza w układzie napowietrzania

System monitorujący opisywane parametry i zestawiający je ze sobą, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i umożliwiający analizę tych wielkości w funkcji czasu, pozwala precyzyjnie ocenić bieżący stan pracy urządzeń napowietrzających i wspomaga podejmowanie decyzji związanych z przeglądem technicznym, czy remontami. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie szerokiego wachlarza korzyści, w tym:

  • Optymalne planowanie przeglądów urządzeń takich jak filtry, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji obiektów napowietrzających;
  • Natychmiastowe wykrywanie awarii w obrębie monitorowanych obiektów, które mogą zostać zidentyfikowane na podstawie nagłych zmian wartości mierzonych parametrów. Przekłada się to na poprawę wskaźników związanych z dostępnością urządzeń w obrębie tych obiektów.

Rysunek 2 Raport parametrów pracy dmuchawy wykonany w oprogramowaniu Wonderware Historian Insight

Na rysunku 2 przedstawiony został przykładowy raport, który umożliwia analizę, opisanych wcześniej parametrów. Posiadając centralny system archiwizacji monitorowanych parametrów, możliwe jest korzystanie z narzędzi, które wyświetlą je w przystępny do analizy sposób, a tym samym ocena poprawności funkcjonowania monitorowanych obiektów będzie znacznie ułatwiona. Nie bez znaczenia jest również fakt, że raporty takie można przygotowywać dla dowolnych parametrów, które są rejestrowane i już znajdują się w systemie, co sprawia że mogą one zostać dostosowane do każdej aplikacji, przyczyniając się do poprawy efektywności energetycznej prowadzonych procesów.

System EnVidis w pełni umożliwia i ułatwia realizację opisanych powyżej funkcjonalności. Pozwala na zbudowanie kompleksowego monitoringu i wizualizacji zużycia mediów produkcyjnych, takich jak energia elektryczna, przepływ powietrza, wody, czy innych cieczy itd. Bogata biblioteka elementów logicznych oraz graficznych przyspiesza wykonanie aplikacji wizualizacyjnej, a całkowicie otwarty kod pozwala na zmodyfikowanie wyglądu i funkcjonalności tych obiektów do dowolnych potrzeb i urządzeń. Więcej informacji na www.envidis.pl

Rysunek 3 EnVidis Expert - przykładowy system monitoringu zużycia energii elektrycznej

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ