Partner serwisu
18 kwietnia 2018

Niezwykłe odkrycia archeologiczne na obwodnicy Sanoka

Kategoria: Aktualności

Archeolodzy, badając teren pod obwodnicę Sanoka, odkopali studnię pochodzącą z okresu rzymskiego.

Niezwykłe odkrycia archeologiczne na obwodnicy Sanoka

Studnię pochodzącą z okresu rzymskiego odkryto na stanowisku Sanok 59. Fragmenty naczynia zasobowego wykopanego z wraz z konstrukcjami drewnianymi datuje to znalezisko na III - IV wiek n. e. Ściany studni tworzyły pionowo wbite paliki, wokół których utworzono plecionkę z drobniejszych gałęzi. Konstrukcja ta szalowała ściany wkopu przed zasypaniem oraz chroniła przed zamulaniem wody. Prawdopodobnie zachowały się również pozostałości drewnianego korytka, przez które nadmiar wody wydostawał się z kosza.

Na stanowisku odkryto również monetę cesarza Antoninusa Piusa, panującego w latach 138 - 161 n. e. To już druga moneta z okresu rzymskiego odkryta na tym stanowisku. Kilka tygodni wcześniej znaleziono tu także monetę z wizerunkiem Faustyny Starszej.

Badania archeologiczne, na zlecenie GDDKiA, prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, działająca przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mają one na celu uratowanie reliktów dawnego osadnictwa przed zniszczeniem, a także rozpoznanie i wzbogacenie naszej wiedzy o tym, jak wyglądało życie na tym terenie, jakie i kiedy wznoszono tutaj domostwa.

źródło: gddkia.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ