O doświadczeniach w zakresie komunikacji w sytuacji kryzysowej...
... opowie Marzena Wojewódzka z MPWiK w m. st. Warszawie S.A. 22 lutego 2019 r. w Szczyrku podczas V Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem Wod-Kan.

Jedną z podstawowych zasad, którą kierują się współczesne media jest znana już od początków prasy drukowanej maksyma Bad news is good news – zła wiadomość, to dobra wiadomość.
Obecnie złe wiadomości najszybciej rozprzestrzeniają się za pośrednictwem Internetu – wystarczy wysłać zdjęcie zalanej ulicy do redakcji portalu, zamieścić pod artykułem informację o braku wody w kranie lub wrzucić post na Facebooka. W takim wypadku sprawnie działające służby prasowe podejmują własne działania informacyjne, które
w przypadku stołecznego MPWiK często wyprzedzają zapytania dziennikarzy.
Co do przedstawicieli mediów – mogą stać się sprzymierzeńcami rzeczników w bieżącym informowaniu mieszkańców o podejmowanych przez służby działaniach oraz ewentualnych utrudnieniach.
Czy sytuacje kryzysowe zawsze oznaczają dla przedsiębiorstwa stratę wizerunkową?
Nie zawsze. Zdarzają się kryzysy, które umożliwiają informowanie za pośrednictwem mediów o bardziej złożonych zagadnieniach albo o ważnych dla przedsiębiorstwa problemach, których dziennikarze dotąd nie podejmowali. Równie cenna jest umiejętność wcześniejszego zidentyfikowania kryzysu lub sytuacji potencjalnie kryzysowej, zanim dowiemy się o niej z mediów.
Kryzys wpisany jest w DNA każdego przedsiębiorstwa, natomiast ze względu na zakres usług świadczonych przez przedsiębiorstwa z branży wodociągowo-kanalizacyjnej,
w przypadku sytuacji kryzysowych, automatycznie znajdują się one w centrum zainteresowania wielu grup interesariuszy, w tym mediów. W końcu trudno wyobrazić sobie codzienne normalne funkcjonowanie np. bez bieżącej wody czy sprawnej kanalizacji.
Odpowiednio wyciągnięte wnioski z kryzysu mogą niewątpliwie wzmocnić organizację, dlatego kiedy już nadejdzie – warto się z nim zmierzyć, również w mediach.
Zagadnienia w prezentacji:
- Jak zarządzać informacją w sytuacji kryzysowej?
- Jak komunikować się z mediami?
- Czy kryzys zawsze oznacza stratę wizerunkową dla przedsiębiorstwa?
- Czego uczą nas sytuacje kryzysowe relacjonowane za pośrednictwem mediów?
- Czy można przemilczeć kryzys?
- Jak identyfikować kryzys i sytuacje potencjalnie kryzysowe zanim trafią do mediów?
- Omówienie wybranych case’ów przedstawianych w mediach, a związanych z działalnością MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
Komentarze