Rachunek wyników działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego
Co w tym temacie ma do powiedzenia dr hab. inż. Roman Kotapski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Biuro Rachunkowości Zarządczej MARINA? Dowiemy się podczas V Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN (20-22 lutego 2019 r., Szczyrk).

Przedstawienie wyników przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, zarówno planowanych, jak i rzeczywistych, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi rachunkowości zarządczej. Takim narzędziem jest rachunek wyników, który uwzględnia koszty czynników technologiczno-organizacyjnych realizacji usług, w tym zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Można wyróżnić następujące rachunki wyników m.in.:
- przedsiębiorstwa wod-kan z uwzględnieniem realizowanych usług,
- produkcji wody,
- usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę z uwzględnieniem poszczególnych miejscowości,
- poszczególnych oczyszczalni ścieków,
- zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków z uwzględnieniem poszczególnych miejscowości,
- usług towarzyszących, np. kanalizacji deszczowej.
Rachunek wyników, a w zasadzie ich zestaw, jest elementem całego systemu planowania i kontroli działalności przedsiębiorstwa; jest zatem powiązany z budżetami. Do jego sporządzenia niezbędny jest zestaw danych liczbowych. Dane o przychodach i kosztach działalności przedsiębiorstwa znajdują się w systemie ewidencji księgowej. Dlatego też na potrzeby sporządzenia tego typu rachunków wyników musi być odpowiednio zbudowany zakładowy plan kont. Najczęściej nie ma on nic wspólnego z wzorcowym zakładowym planem kont. Musi być indywidulanie opracowany dla każdego przedsiębiorstwa wod-kan.
Tego typu rachunki wyników, w przeciwieństwie do rachunku zysków i strat sporządzanym zgodnie z ustawą o rachunkowości, mogą pomóc m.in. w kształtowaniu polityki taryfowej, inwestycji w infrastrukturę czy też zarządzania kosztami przedsiębiorstwa.
Komentarze