Partner serwisu

Inteligentnie w sieci

Kategoria: Sieci wod-kan

Janusz Karwot, Radosław Zaręba
PWiK Sp. z o.o. Rybnik

Realizowany w PWiK Rybnik projekt polegał na opracowaniu i wdrożeniu w spółce dwóch nowych podsystemów informacyjnych: inteligentnego systemu wykrywania i lokalizacji awarii oraz strefowego sterowania ciśnieniem w sieci wodociągowej, a także inteligentnego systemu obsługi zdarzeń eksploatacji.

Inteligentnie w sieci

Zastosowane rozwiązania są innowacyjne na poziomie międzynarodowym, nie ma obecnie na rynku ofert analogicznych. W zakresie wykrywania awarii sieci wodociągowych, oferowane na rynku rozwiązania zmierzają w dwóch kierunkach – rozwoju urządzeń technicznych (korelatory, geofony) wspomagających pracę ekip poszukujących wycieków w terenie oraz metod związanych ze zdalnymi, ciągłymi pomiarami przepływu i ciśnienia wody w punktach zasilania sieci rozdzielczych i obserwowaniu zmian tych parametrów. Najczęściej dokonywana jest analiza tzw. przepływów nocnych, polegająca na obserwacji zużycia wody w godzinach ocnych, kiedy jest ono najmniejsze. Zaobserwowany wzrost tych przepływów może świadczyć o wystąpieniu awarii, jednak można mówić jedynie o detekcji, a nie lokalizacji awarii. Dodatkowo w sieciach rozległych, z kilkoma wejściami (punktami zasilania) i pierścieniowej budowie, zmiany wywołane dowolnymi zdarzeniami zaistniałymi na sieci (np. lokalnym wzrostem zużycia wody), powodują różnego rodzaju wahania parametrów na wejściach do sieci. Biorąc pod uwagę, że wiele (szczególnie w przypadku rozległych sieci) czynności naprawczych, regulacyjnych, obsługowych (np. napełnianie zbiorników) prowadzone jest w nocy, potrzebna jest metoda, która umożliwiłaby skuteczne działanie w innych porach dnia, kiedy duża zmienność wody w stosunku do uśrednionego profilu dobowego utrudnia obserwację i wykrycie mniejszych (ale ciągle dużych) wycieków. Odczuwalny jest brak systemów, które wstępnie przetwarzałyby dane pomiarowe i w sposób automatyczny sygnalizowały pojawienie się awarii – dotychczas stosowane systemy ograniczają się do przedstawiania wyników pomiarów, pozostawiając proces ich analizy i interpretacji operatorowi. Brak jest również systemów, które w sposób chociażby przybliżony, wstępnie lokalizowały awarię.

Zrealizowany w spółce system wypełnia te założenia. Wykrywa i wstępnie lokalizuje on wycieki. Założenia metody, na której opierają się omawiane systemy, zostały potwierdzone w praktyce podczas wcześniejszych badań, w ramach projektu „System monitorowania i zarządzania eksploatacją sieci wodociągów i kanalizacji miasta Rybnik”.

autor: Janusz Karwot, Radosław Zaręba, PWiK Sp. z o.o. Rybnik

Fot.: PWiK Rybnik

 

Cały materiał znajdą  Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ