Partner serwisu
11 sierpnia 2020

Instalacja pilotażowa do badania procesu fermentacji w skali laboratoryjnej w Henrykowie

Kategoria: Aktualności

Na terenie oczyszczalni ścieków w Henrykowie wdrożono instalację pilotażową do badania procesu fermentacji w skali laboratoryjnej. Inwestycja ma przybliżyć Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie do zwiększenia efektywności pracy oczyszczalni, a co za tym idzie uniezależnienia się energetycznego oczyszczalni oraz wyboru docelowego kierunku zagospodarowania osadów ściekowych.

Instalacja pilotażowa do badania procesu fermentacji w skali laboratoryjnej w Henrykowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie jest operatorem systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie aglomeracji Leszno (Miasto Leszno, Gmina Święciecho-wa, Gmina Lipno). Ścieki z tego terenu przesyłane są do oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Od 2015 roku Zarząd Spółki sukcesywnie pracuje nad realizacją w Henrykowie tzw. III i IV etapu (zmierzającego do uniezależnienia sięenergetycznego oczyszczalni oraz wy-boru docelowego kierunku zagospoda-rowania osadów ściekowych), a zamierzenia inwestycyjne Spółki na najbliższe lata obejmują między innymi rozbudowęoczyszczalni o obiekty i instalacje umożliwiające bardziej efektywną fermentację osadów oraz wykorzystanie energetyczne biogazu.

- Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na efektywność pracy oczyszczalni i determinującym docelowe koszty eksploatacyjne jest wydajność i stabilność procesu fermentacji, których pochodnymi są stopień ustabilizowania osadów oraz ilość pozyskiwanego biogazu. Dziś bowiem oczyszczalnia jest w stu procentach uzależniona energetycznie od dostawców zewnętrznych, ale poprzez rozbudowę między innymi o zamknięte komory fermentacyjne i jednostkę kogeneracyjną, wreszcie istnieje ogromna szansa na częściowe energetyczne uniezależnienie się. Możemy produkować własną energię elektryczną i cieplną – podkreślają przedstawiciele MPWiK.

Przy właściwie prowadzonych procesach podczyszczania na terenie zakładów, wytwarzane tam odpady mogą być źródłem cennych substratów umożliwiających zwiększenie produkcji biogazu przez oczyszczalnię. MPWiK w Lesznie zauważa istniejący potencjał wspomnianych odpadów w naszym regionie i w tym kierunku są prowadzone badania.

Zakłady i instalacje przemysłowe dzia-łające na obszarze zlewni mogą wy-twarzać równieżścieki lub odpady ne-gatywnie oddziaływające na procesy biologicznego oczyszczania i fermen-tacji (metale ciężkie, pestycydy itp.). Dlatego bardzo istotne jest, aby zabez-pieczać oczyszczalnię przed dopływem ścieków z takich źródeł.

W efekcie w Henrykowie pojawiła się instalacja pilotażowa do badania procesu fermentacji w skali laboratoryjnej. Zawiera m.in.:

  • dwa reaktory beztlenowe o pojemności roboczej 15 litrów każdy z instalacją utrzymującąautomatycznie stałą temperaturę w reaktorze,
  • dwa mieszadła mechaniczne z regulowanym napędem,
  • instalację do usuwania osadu przefermentowanego,
  • dwa elektroniczne mierniki ilości wytwarzanego biogazu z możliwością przesyłu danych do komputera
  • analizator gazowy (biogazu).

Wartośći inwestycji wyniosła około 170 tysięcy złotych netto. Obecność takiej instalacji pozwoli na optymalizację procesu fermentacji poprzez badania jego odporności na zakłócenia. Inwestycja powinna mieć pozytywny wpływ na gospodarkę ściekami i ich jakość, a docelowo także (za sprawą planowanej w przyszłości rozbudowy oczyszczalni o moduł fermentacji metanowej wraz z odzyskiem biogazu) na poprawę efektywności energetycznej oczyszczalni.

źródło: MPWiK Leszno
fot. MPWiK Leszno
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ