Partner serwisu
06 maja 2014

O przydatności monitoringu w MPWiK we Wrocławiu

Kategoria: Sieci wod-kan

System monitoringu kanalizacji miasta Wrocławia składa się z dwóch elementów: sieci deszczomierzy oraz sieci przepływomierzy ściekowych. Informacja z obu sieci umożliwia kompleksową analizę zachowania sieci kanalizacyjnej, a w szczególności oceny sprawności hydraulicznej systemu (przepustowość, retencja) oraz wpływu opadów atmosferycznych (w tym deszczy nawalnych) na pracę systemu.

O przydatności monitoringu w MPWiK we Wrocławiu

Dodatkowo dane pochodzące z monitoringu wykorzystywane są w projektach i zadaniach o charakterze badawczo-rozwojowym oraz w bieżącej obsłudze sieci kanalizacyjnej przez służby techniczne przedsiębiorstwa.

Punkty pomiarowe obu sieci zostały zlokalizowane na kanałach tworzących tzw. „szkielet” sieci kanalizacyjnej. Składa się on z 470 km kluczowych odcinków mających wpływ na pracę całego systemu kanalizacyjnego Wrocławia.

RYS. 1 „Szkielet” sieci kanalizacyjnej wraz z lokalizacją punktów pomiarowych

 

Sieć deszczomierzy bazuje na deszczomierzach wagowych. Gęstość sieci została dobrana w sposób umożliwiający monitorowanie opadów w skali całego miasta oraz na obszarze całej zlewni kanalizacyjnej.

RYS. 2 Deszczomierz wagowy – przykład montażu

Zasada działania deszczomierzy wagowych jest bardzo prosta. Opad atmosferyczny gromadzony jest w zbiorniku wewnątrz deszczomierza, który umieszczony jest na wadze. Elektroniczny system pomiarowy w sposób ciągły mierzy przyrost masy wody trafiającej do zbiornika, a następnie przelicza go na wysokość opadu. Dane pomiarowe przekazywane są poprzez sieć GSM na infrastrukturę IT przedsiębiorstwa.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ