Zintegrowane zarządzanie infrastrukturą w MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
Dostęp do wszystkich modułów ZSZMS odbywa się za pomocą przeglądarkowej aplikacji MB_GIS_Utility. System GIS został wkomponowany w struktury ZSZMS. W oparciu o jego dane utworzono moduł mapowy oraz moduł ewidencji majątku.
Największą wartością każdego systemu informacji przestrzennej są oczywiście dane. To od ich jakości i aktualności zależy stopień przydatności każdego GIS-u. Drugą ważną częścią systemu jest oprogramowanie umożliwiające prezentację danych, ich edycję oraz analizę. Spółka zdecydowała się na wykorzystanie platformy firmy ESRI jako sprawdzonego rozwiązania stosowanego przez tysiące użytkowników na świecie.
Informacje o nowych obiektach sieci są na bieżąco wprowadzane do ZSZMS przez kilkunastu edytorów. Edycja danych w systemie może odbywać się za pomocą dwóch narzędzi: ArcGIS Desktop Standard 10.1 oraz w aplikacji MB_GIS_Utility. Za pomocą ArcGIS Desktop użytkownik może edytować zarówno dane geometryczne, jak również dane opisowe. Mają do niej dostęp wybrane osoby w firmie wprowadzające obiekty z dokumentacji projektowej i powykonawczej. Za pomocą aplikacji przeglądarkowej możliwe jest edytowanie wyłącznie atrybutów obiektów bez edycji geometrii. Dostęp do aplikacji przeglądarkowej mają wszyscy pracownicy spółki.
W ZSZMS zastosowano wersjonowaną edycję danych. Pozwoliło to na jednoczesną edycję danych przez wielu użytkowników oraz ułatwiło proces ich wprowadzania (umożliwia cofnięcie operacji). Edytowane obiekty w bazie danych stają się widoczne dla pozostałych użytkowników dopiero w momencie zatwierdzenia i uzgodnienia sesji edycyjnych. Pozwala to nie upubliczniać obiektów, których wprowadzanie do bazy nie zostało jeszcze zakończone.
Fot.: Katarzyna Sykała
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2014