Przez sieć do decyzji
Sieć deszczomierzy
Sieć deszczomierzy bazuje na deszczomierzach wagowych. Gęstość sieci została dobrana w sposób umożliwiający monitorowanie opadów w skali całego miasta oraz na obszarze całej zlewni kanalizacyjnej. Deszczomierze zainstalowane są na 9 obiektach technologicznych należących do przedsiębiorstwa. Lokalizacja urządzeń została wybrana zgodnie z wytycznymi WMO (ang. World Meteorological Organization):
• instalacja na powierzchni ziemi w miejscach o dobrej ekspozycji tzn. bez przeszkód przechwytujących opad atmosferycznych np. budynki, drzewa;
• brak powierzchni twardych w pobliżu deszczomierza, mogących powodować zjawisko rozbryzgu;
• unikanie miejskiej warstwy dachowej powodującej powstawanie pól wiatru przenoszących opad atmosferyczny;
• unikanie obiektów powodujących turbulencje powietrza wokół deszczomierza.
Zasada działania deszczomierzy wagowych jest bardzo prosta. Opad atmosferyczny gromadzony jest w zbiorniku wewnątrz deszczomierza, który umieszczony jest na wadze. Elektroniczny system pomiarowy w sposób ciągły mierzy przyrost masy wody trafiającej do zbiornika, a następnie przelicza go na wysokość opadu. Dane pomiarowe przekazywane są poprzez sieć GSM na infrastrukturę IT przedsiębiorstwa. Ze względu na prostotę konstrukcji (znikoma ilość części ruchomych), urządzenia te nie wymagają ciągłej obsługi. Rutynowy przegląd odbywa się raz na 3-4 miesiące i swoim zakresem obejmuje: inspekcję wzrokową z zewnątrz i wewnątrz, sprawdzenie wypoziomowania oraz w razie konieczności, opróżnienie i oczyszczenie zbiornika wewnętrznego. Wszystkie wyżej wymienione czynności wykonywane są przez służby techniczne przedsiębiorstwa przy okazji prac eksploatacyjnych na obiektach technologicznych, na których zlokalizowane są deszczomierze.
Fot.: MPWiK S.A. Wrocław
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2014