Zerwanie kontraktu na budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy
MWiK w Bydgoszczy poinformował, że odstąpił od kontraktu w ramach którego realizowana była budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy.

13 grudnia 2021 r. MWiK w Bydgoszczy poinformował na swojej stronie o odstąpieniu od kontraktu:
Odstąpienie następuje z winy wykonawcy i jest skutkiem znacznych jego opóźnień w realizacji prac i braku efektów w postaci wykonanych obiektów, do których się zobowiązał podpisując umowę. Pomimo wielokrotnych wezwań do przedstawienia programu działań zmierzających do zmiany sposobu wykonywania kontraktu, jak i działań naprawczych – wykonawca nie przedstawił żadnego programu działania, który mógłby zapewnić realizacje kontraktu według pierwotnych założeń zawartych w umowie i w przewidywanym terminie. Zdecydowanym wyrazem niechęci do dalszej współpracy ze strony Wykonawcy było porzucenie prac na rozpoczętych wcześniej budowach i skierowanie pracowników do innych zadań zlokalizowanych w innych miastach.
Powody odstąpienia
MWiK od kilkunastu miesięcy prowadził szczegółowy, cykliczny monitoring realizowanych prac. Na tej podstawie wielokrotnie sygnalizował wątpliwości i uwagi co do tempa i jakości podejmowanych przez wykonawcę działań. Zarząd MWiK wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami konsorcjum – do ostatniego spotkania doszło 9 listopada 2021, natomiast na tym spotkaniu nie było żadnych informacji na temat tego, co wykonawca zamierza zrobić, aby z jednej strony nadrobić opóźnienia w pracach, a z drugiej stron – kontynuować kontrakt. Po tym spotkaniu Inżynier kontraktu zaobserwował brak postępu prac i małą liczbę pracowników na placach budowy oraz otrzymał informację o tym, że jeden z podwykonawców zszedł z placu budowy z uwagi na brak płatności.
Decyzja o odstąpieniu od kontraktu w końcu stała się nieuchronna, natomiast z uwagi na strategiczną dla miasta rolę projektu deszczowego poprzedzona została próbą stworzenia wykonawcy szansy na realizację Kontraktu zgodnie z umową, tak by jednocześnie zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców miasta w najbardziej newralgicznych strefach komunikacyjnych.
Komentarze