Edukacyjne przedstawienia teatralne
Sosnowieckie Wodociągi kontynuują rozpoczętą kilka lat temu walkę z wyrzucaniem odpadów do toalety. Tym razem przyszedł czas na przedstawienia teatralne dla przedszkolaków.
Podczas wizyt w przedszkolach i szkołach wyjaśnialiśmy dzieciom, że wyrzucanie resztek jedzenia do toalety to błąd. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego celem pierwszej części projektu było przekonanie mieszkańców Sosnowca do zmiany nawyków, a tym samym zapobieganiu rozwoju „Gangu Szczurzaków”. Kto będzie lepszym ambasadorem niż dzieci? - wyjaśnia Paweł Kopczyński, prezes Sosnowieckich Wodociągów.
Stop szczurom w kanalizacji miejskiej
W 2018 roku Sosnowieckie Wodociągi rozpoczęły akcję „Gang Szczurzaków – stop szczurom w kanalizacji miejskiej”. Kampania była odpowiedzią na zagrożenie problemem, z którym boryka się coraz więcej miast – rozwojem kolonii szczurów zamieszkujących sieci kanalizacyjne. Na potrzeby kampanii zostały stworzone specjalne postaci animowanych szczurów, które wyjaśniały dzieciom w jaki sposób znajdują pożywienie.
Toaleta to nie śmietnik
W ciągu kilku miesięcy specjalnie przeszkoleni pracownicy Sosnowieckich Wodociągów odwiedzili kilkanaście szkół i przedszkoli. W czasie spotkań prezentowali i wyjaśniali jak wielkim problemem jest wyrzucanie odpadów do toalety.
Teraz przyszedł czas na drugi etap i poszukiwanie kolejnych małych „ambasadorów” dobrych nawyków. Stąd też Sosnowieckie Wodociągi zorganizowały dla ponad tysiąca dzieci z sosnowieckich przedszkoli darmowe przedstawienia „Toaleta to nie śmietnik”. – Postanowiliśmy włączyć dodatkowy element. Mówimy już nie tylko o tym, czego nie należy wyrzucać do toalety, ale również o tym, jak ważne jest oszczędzanie wody – dodaje prezes Kopczyński.
Ekologiczne nawyki u dzieci to podstawa
Spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki” to edukacyjne przedstawienie dla dzieci, które wyrabia ekologiczne nawyki u dzieci. By zainteresować najmłodszych autorzy sięgnęli do prawdziwej historii szczeniaka, który został wyłowiony w oczyszczalni ścieków. - W naszym spektaklu główny bohater przeżywa wiele przygód i poznaje niezwykłe postaci. Zostaje uwięziony przez Królową Szczurzycę, stworzenie żywiące się pokarmami wyrzucanymi do kanalizacji. Poznaje również zabawnego i nieszczęśliwego Aligatora Augustyna, zwierzę również porzucone przez człowieka w kanałach, które pomaga Kropelce uwolnić się ze szczurzego więzienia. Szczeniak odbywa też niezwykłą rozmowę z tajemniczą Orzęską. Poznaje Papugę, która trafiła do kanałów w dosyć niezwykły sposób, a na koniec szczeniak zostaje uratowany przez pracownika wodociągów. On daje mu nowy dom i odbudowuje zaufanie do ludzi – opowiadają autorzy przedstawienia.
Spektakl jest autorskim dziełem, które powstało na potrzeby kampanii „Toaleta to nie śmietnik”. Jego producentem jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, wystawia go i współtworzy TEATRTRIP – podróże ze sceną Anna Bączek-Lieber.
Komentarze