Partner serwisu
25 marca 2022

Planowanie mimo zmian

Kategoria: VIII Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

– Choć funkcjonujemy w świecie permanentnej zmiany, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku planowania, gdyż wytyczanie celów, budowanie strategii daje poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Aneta Pecyna-Doktór, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu UNISOFT Sp. z o.o.

Planowanie mimo zmian

W programie konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem Wod-Kan (24-25 marca, Szczyrk), poza licznymi referatami zaplanowano także czas na wywiady publiczne ze specjalistami z obszaru zarządzania. Mateusz Grzeszczuk, dyrektor operacyjny BMP, rozmawiał z Anetą Pecyną-Doktór, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu UNISOFT Sp. z o.o. – firmy specjalizującej się w produkcji oprogramowania wspomagającego zarządzanie m.in. przedsiębiorstwami z branży wod-kan.

Wszyscy jesteśmy dziś w okresie ciągłych zmian, które mogą powodować w organizacji liczne zaburzenia, a nawet chaos. Coraz częściej pojawiają się zdarzenia niespodziewane, niszczące nasze plany, zmuszające do przystosowania się do zaistniałych warunków. Wiele osób, wiele firm potrafiło to zrobić i wykorzystać ostatni trudny czas na naukę odnajdywania się w nowej, niełatwej rzeczywistości. Równocześnie – choć funkcjonujemy w takim świecie permanentnej zmiany – nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku planowania, gdyż wytyczanie celów, budowanie strategii daje poczucie bezpieczeństwa – zaznaczyła A. Pecyna-Doktór.

Wiceprezes UNISOFT podkreślała, że i jej firma musi zmagać się z wieloma zmiennymi. – Jesteśmy np. mocno „ćwiczeni” przez naszych ustawodawców, którzy nagle zmieniają prawo i nie dają wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do nowych przepisów. Pisanie oprogramowania, gdy nie ma prawnych wytycznych lub są one skrajnie różne, to niemałe wyzwanie. Konieczna jest tu duża elastyczność i otwartość oraz doświadczenie w pracy w sytuacji zmiany – mówiła A. Pecyna-Doktór.

Dalsza część rozmowy dotyczyła m.in. coraz częstszych – również w branży wod-kan – cyberataków. – Niestety nie ma infrastruktury, do jakiej nie da się włamać. Zdarzały się u naszych klientów sytuacje ataków hakerskich związanych z okupem. Na taką okoliczność musimy mieć zawsze plan B, który uruchomimy przy np. braku dostępu do serwera. Konieczne jest tu posiadanie zabezpieczonej kopii danych oraz okresowe weryfikowanie, czy ta kopia rzeczywiście się tworzy, czy da się odtworzyć oprogramowanie, przywrócić działanie systemu i jak szybko – zaznaczyła wiceprezes UNISOFTU.

 

Wyzwania przed zarządzającymi

Na pytanie o największe wyzwania dla zarządzających w branży IT, wiceprezes Pecyna-Doktór wskazała na nasilający się rynek pracownika. – Procesy cyfryzacji, które w Polsce przyspieszyły w 2020 r., „zagospodarowały” znaczną część kadry informatycznej. Dodatkowo – przy popularyzacji pracy zdalnej – specjaliści IT mogą z własnego domu pracować dla firm na całym świecie. Nasz rynek jest więc b. trudny i konkurencyjny – podkreślała Aneta Pecyna-Doktór. Wskazała także na wyzwanie zarządzania „różnopokoleniowymi” zespołami: – Młodzi pracownicy to osoby zupełnie inne niż te z pokolenia 40, 50, 60-latków. Dużą umiejętnością jest budowanie organizacji z pracownikami z różnym światopoglądem, doświadczeniem, oczekiwaniami. Nierzadko wymaga to zburzenia schematów u ludzi z długim stażem i zachęcenia ich, by otworzyli się na młodych. I równocześnie właściwego motywowania tych drugich, którzy bardzo potrzebują poczucia sensu pracy, idei, mentorów. Musimy oferować im dziś dużo więcej niż oferowaliśmy kiedyś – podsumowała wiceprezes UNISOFT.

***

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN odbywa się w dniach 24-25 marca w Szczyrku, w hotelu Meta. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan i portalu www.kierunekwodkan.pl

Tagi: Unisoft, ZWK
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ