W Opolu GIS na miarę potrzeb
W terenie
Aktualnie w firmie wdrażany jest mobilny system GIS. Mając ze sobą tablet uzbrojony w odbiornik GPS, użytkownicy nie muszą już drukować map przed wyjazdem w teren. Dzięki łączności z satelitami, na ekranie tabletu wyświetlane jest aktualne położenie użytkownika na tle mapy numerycznej, której treść automatycznie zmienia się w zależności współrzędnych GPS. Rozwiązanie to przydaje się szczególnie przy wyszukiwaniu infrastruktury w miejscach, gdzie brak jest punktów odniesienia. – Dzięki wieloplatformowości zastosowanych rozwiązań możliwe stało się zastosowanie popularnych tabletów opartych na platformach Windows jak i Android. Możemy stworzyć mobilną instancję mapy na tabletach dostępnych na rynku, bez konieczności zakupu wyspecjalizowanych urządzeń – mówi Sebastian Radzimski. Ponadto spółka zaczęła korzystać z urządzeń pomiarowych GPS, dzięki którym można zasilić system GIS o dane z terenu. – Wykorzystując urządzenia powszechnie dostępne na rynku elektronicznym,
staramy się je dopasowywać adekwatnie do naszych potrzeb. I tak dzięki aparatom z odbiornikiem GPS sporządzamy dokumentację fotograficzną w terenie, którą później przenosimy na mapę. Takie zdjęcia dzięki współrzędnym GPS może oglądać każdy użytkownik systemu GIS – dodaje Radzimski. – Zależy nam nie tylko na korzystaniu z mapy poza siedzibą spółki, ale również na pobieraniu danych z terenu.
Integracja
W celu stworzenia modelu hydraulicznego system GIS został sprzężony z bazą sprzedaży wody. Następnie z systemem GIS zintegrowano rejestr awarii. Awarie z ostatnich kilkunastu lat zostały naniesione na mapę, a dzięki powiązaniu z rejestrem możliwe jest przeglądanie ich szczegółów. – System ułatwia decyzyjność. Mając podgląd na awaryjność sieci, prościej określić kierunki jej rozwoju pod kątem modernizacji, czy też wymiany – podkreśla Tomasz Kochanowski.
Fot.: photogenica.pl
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 1/2014