Partner serwisu
05 września 2022

Śnięcie ryb w Odrze - wstępne hipotezy

Kategoria: Aktualności

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, podsumowała dotychczasowe prace naukowców zajmujących się sprawą Odry. Jak dodała, raport z prac Zespołu powstanie do 30 września.

Śnięcie ryb w Odrze - wstępne hipotezy

„Zrobimy wszystko, żeby przedstawić przyczyny śnięcia ryb na Odrze. Od 16 sierpnia pracuje zespół ekspercki badający przyczyny katastrofy ekologicznej, powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. To zespół naukowców, który pracuje nad multidyscyplinarnym raportem eksperckim będącym nie tylko wyjaśnieniem obecnej sytuacji, ale też dokumentem pozwalającym zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości” – zaznaczyła wiceminister Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Spotkanie odbyło się 31 sierpnia 2022 r.

Badania próbek wody oraz ryb

Jak podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska, prowadzone są stałe badania próbek wody oraz ryb.

Do tej pory przeprowadzono ponad 20 tys. badań przez Centralne Laboratorium Badawcze. Próbki wody są pobierane w 37 punktach. Także Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje wyniki badań śniętych ryb – powiedziała.

Zbieżność badań

Wiceminister klimatu i środowiska wskazała także, że badania wody przeprowadzone przez inne kraje, tj. Czechy i Holandie, są zbieżne z tymi wykonanymi w Polsce.

Dzisiaj otrzymaliśmy także wyniki badań z laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to badania toksyn w glonach. Są one tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim – mówiła.

Jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży. Jednak na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać – dodała.

Wstępne hipotezy

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska wyjaśniła także wstępne hipotezy dotyczące masowego śnięcia ryb na Odrze.

Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza. Poszukujemy również odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn – wyjaśniła.

Co warto zaznaczyć, analiza zdjęć satelitarnych także wskazała, że w miejscach śnięcia ryb nastąpił zakwit wody – dodała.

Raport z prac

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, podsumowała dotychczasowe prace naukowców zajmujących się sprawą Odry. Jak dodała, raport z prac Zespołu powstanie do 30 września.

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ