Współpraca dla odbudowy środowiska wodnego Odry
Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja o planach i programie odbudowy środowiska wodnego Odry. Przedstawiono możliwe czynności jakie można podjąć dla odbudowy odrzańskiego ekosystemu, a także przeciwdziałania kryzysowym sytuacjom w przyszłości.
Dziś musimy zjednoczyć wszystkie siły by znaleźć dobre rozwiązanie dla Odry. Wody Polskie podjęły w tym roku działania na rzecz zarybiania w całej Polsce. Specustawa pozwoli odtworzyć życie biologiczne Odry. Zaangażowanie polskich naukowców pozwoli także odbudować potencjał naukowy ichtiologi. – powiedział Marek Gróbarczyk, Wiceministr Infrastruktury.
Planowana budowa 12 oczyszczalni ścieków
Wiceminister Gróbarczyk dodał, ze w ramach działań w obszarze środowiskowym specustawy szacowana jest budowa 12 oczyszczalni ścieków, modernizacja kilku kolejnych oraz utworzenie dodatkowo 2 tys. km sieci kanalizacyjnej. W ramach obszaru inwestycyjnego niezbędne będzie zwiększenie poziomu wody w rzece, w celu przeciwdziałania niżówkom, z którymi mieliśmy do czynienia tego roku. Trzeci obszar skupia się na współpracy ze środowiskiem naukowym w zakresie monitoringu i zarybień. Minister zaznaczył, że monitoring zostanie powierzony Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który ma już wypracowany system do którego można dołożyć dodatkowe moduły.
Prezes Woś przypomniał, że w tym roku występowały ponadnormatywne temperatury powietrza, co skutkowało zwiększonym parowaniem i obniżeniem lustra wody. Niekorzystne warunki hydrometeorologiczne mogły mieć wpływ na śnięcia ryb.
Chcemy by powód śnięcia był jednoznacznie znany. Dziś z dużym prawdopodobieństwem mówi się, że to przyczyna naturalna, tj. wystąpienie złotych alg, które wytworzyły niebezpieczne dla ryb toksyny. Czekamy na wyniki prac międzyresortowego zespołu, który ustala przyczynę – powiedział Krzysztof Woś.
Niezbędne jest wsparcie naukowe
Prezes Wód Polskich podsumował, że merytoryczne wsparcie naukowe jest niezbędne, by wypracować optymalne rozwiązania i odbudować odrzańską ichtiofaunę.
Musimy zinwentaryzować co było, co jest teraz i określić czego oczekujemy w przyszłości. Odra ma zróżnicowany charakter, zależnie od jej odcinka, dlatego cieszę się, że mamy zespół naukowców z różnych dziedzin, gotowy wesprzeć nas w odbudowie życia biologicznego rzeki – zakończył Prezes Woś.
Kwestią ustalenia przyczyn masowego śnięcia ryb na Odrze zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W związku z tym, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego został powołany międzyresortowy Zespół ds. skażenia Odry. Kompleksowy raport diagnozujący przyczyny zdarzenia ma zostać opublikowany do 30 września br. Kluczową instytucją w odbudowie zasobów przyrodniczych Odry będą Wody Polskie.
Więcej informacji TUTAJ.
Komentarze