Rola oczyszczalni ścieków w zrównoważonym rozwoju PepsiCo
Rozmowa z Tomaszem Dropem, Kierownikiem BHP i Ochrony Środowiska w Środzie Śląskiej.
Zakład w PepsiCo w Środzie Śląskiej to największy i najbardziej ekologiczny zakład produkcyjny w Europie. Fabryka będzie produkować chipsy ziemniaczane i typu tortilla, konkretnie popularne marki Lay’s i Doritos. Rekrutacja osób do poszczególnych obszarów trwa! W czerwcu rozpoczęliśmy poszukiwania specjalistów i techników ds. oczyszczalni. W rozmowie z Tomaszem Dropem, Kierownikiem BHP i Ochrony Środowiska, pytamy o to, dlaczego warto dołączyć do jego zespołu i czym wyróżnia się ta oczyszczalnia.

Tomasz, jesteś w PepsiCo już pół roku. Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy tutaj?
Przede wszystkim niepowtarzalny zespół. Ludzie, którzy przyszli tu w określonym celu – wybudować najnowocześniejszy zakład przekąskowy w Polsce. Greenfield, czyli budowa od zera, to zawsze duże przedsięwzięcie organizacyjne i specyficzny rodzaj wyzwań. Każdy, kto ceni sobie swobodę działania, możliwość podejmowania decyzji i realny wpływ na ostateczny kształt projektu, odnajdzie się tu bez problemu. Dodatkowo korzystanie z doświadczeń tak dużej firmy stwarza wyjątkowo cenne możliwości rozwoju dla każdego, kto ceni sobie rozwój, profesjonalizm i na poważnie myśli o swojej karierze.
W nowej inwestycji jesteś odpowiedzialny za cały obszar BHP, a także ochrony środowiska. Dlaczego oczyszczalnia ścieków jest tutaj kluczowa?
Często powtarzam, że oczyszczalnia ścieków to serce zakładu. Od tego, co robimy z wodą, którą używamy w procesie produkcji chipsów, zależy, jaki wpływ mamy na środowisko. Celem firmy jest zrównoważony rozwój, czyli taki, który wywiera jak najmniejszy wpływ na naszą planetę. Cała fabryka w Środzie Śląskiej jest budowana zgodnie z tą ideą.
Interesujące. Możesz rozwinąć ten temat?
Oczywiście. Przykładem takiego zrównoważonego rozwoju jest trzykrotne wykorzystanie wody w procesie produkcji. Jest ona każdorazowo oczyszczana, zawracana i używana ponownie. To jest niebagatelne rozwiązanie, które w przyszłości chcemy rozwinąć do tego stopnia, by obieg wody w fabryce był zamknięty. To oznacza samowystarczalność, minimalizowanie wpływu na środowisko i duże oszczędności.
Produkcja w fabryce ruszy w lutym 2023 roku. Czy start oczyszczalni jest zaplanowany na ten sam termin?
Nie, musimy być gotowi już kilka miesięcy wcześniej! Kluczowy jest czas od września, kiedy zaczniemy już przygotowywać oczyszczalnie do uruchomienia. Będziemy m.in. namnażać bakterie i przygotowywać proces pod kątem możliwości przyjęcia ścieków). W listopadzie będziemy gotowi do działania!
Gdzie możemy dowiedzieć się więcej na ten temat?
Niedawno, 23 czerwca, poprowadziliśmy wspólnie z Wiesławem Porębskim webinar pt. „Rola oczyszczalni ścieków w zrównoważonym rozwoju PepsiCo”. Nagranie z tego wydarzenia jest dostępne na kanale PepsiCo Polska [link].
Wiem, że trwają rekrutacje do Twojego zespołu. Jakich osób poszukujesz?
Specjalistów ds. Oczyszczalni. Zależy mi na osobach zorientowanych na rozwój i skoncentrowanych na kwestiach związanych z ochroną środowiska. Praca w tak nowoczesnej oczyszczalni ścieków to szansa na zdobycie wyjątkowo cennego doświadczenia, które na pewno zaowocuje w przyszłości.
Na zakończenie powiedz jeszcze, czego oczekujesz od kandydatów do oczyszczalni i jak mogą się zgłaszać?
Jest kilka sposobów! Na stanowisko specjalisty można aplikować bezpośrednio przez ten link. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z Malwiną Pikiewicz, która odpowiada za tą rekrutację: malwina.pikiewicz@pepsico.com.
Na naszej stronie www.pepsicojobs.com są wszystkie aktualne oferty pracy, a jeśli nie ma tego, czego szukasz – wyślij nam swoje CV na rekrutacja@pepsico.com.
Na stanowisko specjalisty ds. oczyszczalni poszukujemy osób, które mają:
- Min. rok doświadczenia w tym obszarze,
- Wykształcenie kierunkowe techniczne (ochrona środowiska, technolog wody i ścieków lub pokrewne),
- Wiedzę z zakresu ochrony środowiska i zarządzania odpadami,
- Uprawnienia energetyczne – eksploatacja,
- Komunikatywną znajomość angielskiego.
- Wykształcenia min. zasadniczego kierunkowego (ochrona środowiska, elektryk, mechanik).
Komentarze