Partner serwisu
28 lutego 2023

Wodociągi Białostockie z prelekcją o eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej

Kategoria: XIV Konferencja Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN

Lech Magrel, główny technolog oraz Mariusz Tarnowski, kierownik Działu Sieci z Wodociągów Białostockich opowiedzą o tym, jakie doświadczenia eksploatacyjne z użytkowania kanalizacji sanitarnej raz z pompowniami ścieków mają Wodociągi Białostockie w odniesieniu do wód przypadkowych. Prelekcja odbędzie się w ramach XIV Konferencji Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN (18-19 kwietnia 2023 r., Hotel Crystal Mountain w Wiśle), organizowanej przez firmę BMP.

Wodociągi Białostockie z prelekcją o eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej

Prelekcja będzie dotyczyć udowodnienia założonej tezy, iż problem wód przypadkowych występuje i będzie występował w eksploatacji kanalizacji sanitarnej, chociaż ich udział w ilości przepływających ścieków będzie sukcesywnie malał. W wystąpieniu prelegenci skupią się na problemie eksploatacji kanalizacji sanitarnej z udziałem wód przypadkowych. Zostaną pokazane przykładowe zdjęcia (od 1 do 5) przedstawiające omawianą problematykę wykonanych podczas prac eksploatacyjnych na sieci kanalizacyjnej sanitarnej.

W przypadku istniejących i funkcjonujących sieci kanalizacyjnych sanitarnych najważniejszym priorytetem powinno być utrzymywanie ich szczelności, niezawodność działania oraz wymaganej przepustowości. Poprzez szczelność sieci kanalizacyjnej należy rozumieć, przede wszystkim zabezpieczenie kanałów sanitarnych przed dopływami wód infiltracyjnych i przypadkowych oraz ewentualną eksfiltracją ścieków z wnętrza kanałów do gruntu. Eksfiltracja to niekontrolowany, podziemny wypływ ścieków z kanałów sanitarnych lub studni kanalizacyjnych poprzez uszkodzenia ich ścian, dna lub nieszczelności połączeń poszczególnych elementów sieci i jej uzbrojenia. Wody infiltracyjne to głównie wody gruntowe dopływające do kanalizacji sanitarnej poprzez uszkodzenia przewodów, ich połączeń oraz nieszczelności ścian i dna studni kanalizacyjnych. Dopływ ten następuje wtedy, gdy przewody kanalizacyjne lub obiekty sieciowe ułożone są poniżej zwierciadła wody gruntowej. Intensywność dopływu wód infiltracyjnych do kanałów ściekowych jest wprost proporcjonalna do wysokości zwierciadła wody gruntowej nad przewodem. Jednym z najpoważniejszych problemów eksploatacyjnych sieci kanalizacyjnej sanitarnej i oczyszczalni ścieków jest dopływ do tych obiektów wód przypadkowych. Wody przypadkowe to najczęściej wody opadowe (deszczowe) lub roztopowe, przedostające się do wnętrza kanałów sanitarnych przez otwory włazowe lub wentylacyjne studni kanalizacyjnych, a także poprzez nielegalnie wykonywane przez mieszkańców włączenia do przyłączy i instalacji sanitarnych rur spusowych rynien dachowych, wpustów podwórzowych lub drenaży służących do odwodnienia posesji. Do wód przypadkowych zalicza się także kierowane do kanalizacji, w sposób zamierzony lub niezamierzony, wody odprowadzane podczas wykonywanych prac budowlanych lub remontowych, wody chłodnicze, a także wody przedostające się do kanalizacji przez otwory we włazach studzienek po spłukiwaniu nawierzchni ulic lub myciu pojazdów. Podczas eksploatacji sieci kanalizacyjnej sanitarnej wody przypadkowe, pojawiające się najczęściej podczas intensywnych opadów atmosferycznych, powodują przepełnienie kanałów, przeciążenie przepompowni ścieków, okresowe przepływy ścieków w kanałach grawitacyjnych w warunkach ciśnieniowych lub nawet w sytuacjach ekstremalnych wypływ ścieków ze studzienek kanalizacyjnych na powierzchnię terenu. Objętość wód przypadkowych dopływających do sieci kanalizacyjnej sanitarnej zależy od warunków atmosferycznych. Jednak w literaturze dotyczącej problematyki wód obcych brakuje informacji oraz wyników badań potwierdzających, że objętość wód przypadkowych dopływających do kolektorów ściekowych zależy od sumy rocznej opadów atmosferycznych.

Pojawiają się pierwsze badania dotyczące dostawania się wód przypadkowych do sieci kanalizacyjnej sanitarnej, z których wynika, że suma rocznej ilości opadów nie jest głównym wyznacznikiem ilości wód przypadkowych. Jest to ilość częstotliwość występowania opadów atmosferycznych i ich intensywności. 

Na koniec zostaną przedstawiono wnioski praktyczne z sugestiami użytkowania sieci kanalizacji sanitarnej.

fot. 123rf.com / zdj. poglądowe
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ