Trwa konferencja Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja sieci WOD-KAN
„Nie tylko natura tworzy sieci doskonałe” – pod takim hasłem odbywa się w Wiśle 14. edycja znanej i cenionej w branży konferencji o sieciach – Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja sieci WOD-KAN.

200 uczestników, 21 stoisk, 89 firm i zakładów, 23 referaty… Tak w liczbach można opisać tegoroczną edycję konferencji, która po raz pierwszy odbywa się w Hotelu Crystal Mountain w Wiśle. Honorowym Gospodarzem wydarzenia są Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., a organizatorem – firma BMP.
Referaty, wycieczka, wywiad, debata
Poza hotelem staraliśmy się odświeżyć i uatrakcyjnić program – mówił Mateusz Grzeszczuk, dyr. ds. operacyjnych BMP, który omówił agendę konferencji. W ramach sympozjum, będącym jednym z bardziej znanych spotkań specjalistów z branży wod-kan w Polsce, odbędą się trzy panele tematyczne:
- Mała strata – duży zysk.
- Budowa i renowacja sieci. Technologie bezwykopowe i nie tylko.
- Praktyka czyni mistrza.
W programie znalazły się i inne ciekawe punkty: całość wydarzenia rozpoczęła wycieczka techniczna do nowoczesnego zakładu produkcji wodomierzy firmy DIEHL Metering Sp. z o.o., a zakończy debata „Mądry wodociągowiec przed szkodą”, podczas której poruszone zostaną kwestie doświadczeń wodociągów w wykrywaniu awarii, współpracy z miejskimi zarządami dróg czy budowy i zarządzania zespołem technicznym.
Ponadto program zawiera wywiad publiczny: „Budowa i remonty sieci. Jaką technologię wybrać? Za i przeciw w konkretnych rozwiązaniach”, z udziałem Tadeusza Rzepeckiego, Przewodniczącego Rady IGWP, oraz prof. Andrzeja Kuliczkowskiego z Politechniki Świętokrzyskiej. Całości obrad towarzyszy wystawa stoisk.
Dialog w trudnych czasach
Podczas otwarcia gości przywitał Adam Grzeszczuk, prezes BMP Sp. z o.o. Sp.K., który m.in. przypomniał opublikowany w 2022 r. raport NIK wskazujący, że w ponad połowie kontrolowanych przedsiębiorstw wod-kan straty wody przekroczyły 30%, a konieczne inwestycje w tym zakresie powinny prowadzić zwłaszcza wodociągi z mniejszych miejscowości. – Wiele sieci wymaga dziś remontu, lecz przy obecnej inflacji, a równocześnie trudnościach z zatwierdzaniem taryf, nie będzie to łatwym zadaniem. Tym bardziej więc życzę owocnych obrad, wymiany doświadczeń, które pomogą rozwiązać niektóre – przynajmniej te techniczne – problemy – mówił.
Dziękujemy, że organizatorzy stworzyli możliwość porozmawiania z autorytetami, ze specjalistami z branży, posłuchania dostawców urządzeń, armatury, rur, systemów zarządzania siecią – słowem: wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszych wodociągów – wymieniał Roman Stanisławiak, dyrektor ds. technicznych z Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Głos podczas otwarcia zabrał też Tomasz Fusek, prezes zarządu SAINT-GOBAIN PAM Polska Sp. z o.o.:
Podkreślamy dziś rolę dialogu, tak istotnego w obecnych, trudnych czasach. Inflacja, niełatwa sytuacja geopolityczna, zawirowania w ekonomii światowej… – a to zaledwie preludiom. Przyszłość zatem jest właśnie w rozmowie – zaznaczył.
***
XIV konferencja Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja sieci WOD-KAN odbywa się w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. w hotelu Crystal w Wiśle. Organizatorem spotkania jest firma BMP. Rolę Honorowego Gospodarza pełnią Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.
Partnerem Strategicznym konferencji została firma Unisoft Sp z o.o., Partnerem złotym – DIEHL Metering Sp. z o.o., a Partnerem srebrnym – Saint-Gobain PAM.
- Rolę Partnera Branżowego objęły:
- Wodociągi Katowickie S.A.,
- Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.,
- Wodociągi Miasta Krakowa S.A.,
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
- MPWiK w m. st. Warszawie.
Rolę Patrona Merytorycznego pełni:
- Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe,
- Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.
Komentarze