Zatwierdzanie taryf przez samorządy korzystniejsze dla mieszkańców, dla środowiska oraz finansów publicznych? - rozmowy Komisji Wspólnej
1 marca odbyły się obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Główne tematy rozmów to: wniosek do Premiera o przywrócenie odpowiedzialności gmin za zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki, ponowne opiniowane projektu o ochronie ludności i współfinansowanie przez uchodźców pobytu w Polsce.

Wniosek do Premiera
Po kolejnej turze rozmów z przedstawicielami Wód Polskich, strona samorządowa KWRiST postanowiła wystąpić do Premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie poprzedniego rozwiązania, kiedy to gminy były odpowiedzialne za zatwierdzanie taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Do takiego wniosku doszła po kolejnej dyskusji z przedstawicielami Wód Polskich, którzy nie przyjmują argumentów, że w związku z rosnącymi kosztami energii (mającymi przełożenie na koszt wody), inflacją czy wzrostem płac w niektórych przypadkach konieczna jest zmiana cen wody i ścieków. Inaczej zaczną upadać przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, a przecież zapewnienie mieszkańcom wody i odprowadzenie ścieków jest jednym z podstawowych zadań gmin.
Gminy powinny kształtować taryfy cen wody i ścieków
Dodatkowym problemem jest brak jasnych i przejrzystych wytycznych, co powinien zawierać wniosek o zmianę taryfy. Wnioski są w związku z tym odrzucane lub odsyłane do uzupełnienia braków formalnych – a to wydłuża procedurę.
Uważamy, że obecne rozwiązanie się nie sprawdziło i ten podział kompetencyjny nie gwarantuje w dłuższej perspektywie czasu prawidłowej realizacji zadania. Dlatego chcemy, by przywrócić poprzednie rozwiązanie, że to gminy kształtują taryfy cen wody i ścieków – wyjaśniał Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej.
Samorządowcy uważają, że gdy sami realizowali to zadanie, było to dużo korzystniejsze dla mieszkańców, dla środowiska oraz finansów publicznych, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długookresowej. Przypominają, że działają racjonalnie - żaden samorządowiec nie chce działać wbrew mieszkańcom, czasem jednak musi podejmować niepopularne decyzje.
Jak wójt czy burmistrz za bardzo podniesie ceny, to mieszkańcy wywiozą go na taczkach – zauważył burmistrz Kowala, Eugeniusz Gołembiewski.
Dyskusja o zatwierdzeniu taryf
O motywach odrzucania przez Wody Polskie wniosków o zatwierdzenie nowych taryf (przed końcem okresu ich obowiązywania) w związku z nową, niemożliwą do przewidzenia sytuacją (choćby wojną na Ukrainie i „putinflacją”) dyskutowali z Pawłem Rusieckim, wiceprezesem Wód Polskich. Nie przekonało ich tłumaczenie, że trudna sytuacja dotyczy wszystkich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju, a wnioski złożyło tylko 34% z nich czy też, że są wyroki sądów niekorzystne dla gmin.
Prezes Rusiecki podał też statystyki z 24 lutego br.: spośród wszystkich złożonych wniosków 376 uzyskało decyzji odmowną, 150 zostało ocenionych pozytywnie; 97 – odrzucono ze względu na braki formalne, a 277 wniosków jest procedowanych.
Komentarze