Partner serwisu
14 marca 2023

Stały monitoring wód powierzchniowych

Kategoria: Aktualności

Bezpośredni zrzut ścieków do rzek i jezior – m.in. z zakładów przemysłowych – to ważne czynniki, które wpływają na kondycję polskich wód. Stały monitoring pozwala na identyfikację zagrożeń w postaci zawyżonych, nieprawidłowych parametrów ścieków i szybką reakcję, co jest bezcenne dla ochrony ekosystemów.

Xylem właśnie wprowadził na rynek specjalistyczny system monitoringu jakościowego wody przeznaczony do kontroli wód powierzchniowych. Zgodnie z ostatnią rekomendacją Unii Europejskie jest to jedno z kluczowych narzędzi.

Monitoring w praktyce

System w trybie ciągłym monitoruje takie parametry, jak m.in. pH, zawartość azotu, fosforu, ChZT czy zawiesinę, bez użycia dodatkowych odczynników. Dzięki temu alarmuje natychmiast o przekroczeniu dopuszczalnych norm, co pozwala na szybkie reagowanie. Jak w praktyce działa taki monitoring? Czujniki pomiarowe wraz z próbopobierakiem zamontowane na wylocie ścieków przez cały czas kontrolują parametry wypływającej wody i alarmują, gdy odbiegną one od normy. Pozwala to m.in. odpowiednio wcześniej ostrzec oczyszczalnię ścieków przez nadchodzącym groźnym zrzutem ścieków o podwyższonym ładunku np. substancji organicznych. Pracująca w niej osoba odpowiedzialna za prowadzenie procesu technologicznego, może wówczas zareagować na czas i uchronić oczyszczalnię ścieków przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Magazynowane ścieki pod kontrolą

Zastosowanie takiego systemu obejmuje nie tylko rzeki i jeziora. Świetnie sprawdzi się on również w przedsiębiorstwach wodociągowych i zakładach przemysłowych. Część oczyszczalni w ostatnich latach zaopatrzyła się w zbiorniki retencyjne, gdzie magazynuje ścieki o tak wysokich parametrach. Dzięki oferowanemu przez firmę Xylem monitoringowi online mogą one to robić na czas. Ilość możliwych konfiguracji systemu pozwala na mnogość jego zastosowań, a szyte na miarę rozwiązania na zastosowanie sond pomiarowych według potrzeb klienta.

Ponad 80 proc. polskich rzek i jezior możemy zakwalifikować jako zanieczyszczone, a w ubiegłym roku miała miejsce największa katastrofa ekologiczna od lat. Dlatego w Xylem zdecydowaliśmy się pochylić nad tym problemem i wspólnie z partnerem – firmą POL-EKO sp.k. – stworzyliśmy pierwszy tego typu, elastyczny system monitoringu wód online. W kwestii badanych parametrów bazujemy na potrzebach klienta i pozwoleniach wodnoprawnych. Użytkownik może na bieżąco śledzić wybrane parametry badanego medium, a w przypadku ich przekroczenia, urządzenie pobiera próbkę, którą można następnie przesłać do laboratorium akredytowanego. Wyniki badań poświadczone przez taki podmiot, mogą służyć za raport dla takich instytucji jak np. Wody Polskie czy GIOŚ– mówi  dr Michał Miotk, Analytics Senior Sales Manager na Wschodnią Europę z Xylem Water Solutions Polska.

 

Temat zanieczyszczenia rzek i jego monitoringu wciąż jest żywy z uwagi na ostatnią katastrofę, która miała miejsce na Odrze. Szef bałtyckiego oddziału WWF Niemcy ocenił stan Odry na „fatalny i bardzo niepokojący”, a Komisja Europejska przewiduje, że ubiegłoroczna katastrofa może się powtórzyć.

źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ