Stop powodzi! Wody Polskie wzmacniają bezpieczeństwo mieszkańców Kotliny Kłodzkiej
Wody Polskie kontynuują budowę kompleksowego systemu przeciwpowodziowego w Kotlinie Kłodzkiej. Podpisaliśmy umowę na modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej w Polanicy i Kamiennego Potoku w Szczytnej.

Przed powodzią mieszkańców chronią już trzy nowoczesne poldery – w Roztokach, Boboszowie i Krosnowicach, a wkrótce zostanie oddany do użytku czwarty zbiornik – w Szalejowie Górnym. Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest regionem szczególnie narażonym na powodzie. W 1997 roku doświadczyła katastrofalnej powodzi, w której życie straciło 20 osób, znacznemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości. W niektórych miejscowościach kataklizm powtórzył się w 1998 roku.
Wody Polskie realizują kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla tego obszaru. Jest to ważne w dobie postępujących zmian klimatu, kiedy coraz częściej zmagamy się z opadami nawalnymi powodującymi powodzie błyskawiczne. Celem działań jest ochrona życia i mienia mieszkańców oraz poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego całego regionu. Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.
Modernizujemy infrastrukturę przeciwpowodziową
W ramach tzw. koncepcji ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią regulator planuje modernizację istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w największych miejscowościach regionu oraz likwidację tzw. „wąskich gardeł” na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach dla umożliwienia bezpieczniejszego przejścia fali wezbraniowej i uniknięcia zagrożenia podtopieniami.
W planach przewidziane są m.in.:
- remonty murów oporowych,
- budowa nowych ubezpieczeń brzegowych,
- zamiana progów na bystrza – udrożnienie barier dla migracji ryb
- budowa zapór przeciwrumowiskowych
- miejscowe zwiększenie światła mostów.
Wartość trzech wymienionych kontraktów to prawie 300 mln zł, a zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2025 roku. Szczegółowy wykaz prac dostępny jest w artykułach:
- Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej: Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole - Zdrój, Międzylesie (zadanie 2B.1/1)
- Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzek Białej Lądeckiej i Morawy: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój (zadanie 2B.2/1)
- Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej: Szczytna-Kamienny Potok, Polanica-Zdrój (zadanie 2B.2/2a)
Projekt przeszedł konsultacje z mieszkańcami oraz lokalnymi samorządami, co w efekcie umożliwiło wypracowanie rozwiązań zwiększających zabezpieczenia przeciwpowodziowe i spełniających oczekiwania społeczeństwa. Wszystkie prace zostaną przeprowadzone przy minimalnej ingerencji w unikalne walory przyrodnicze i architektoniczne regionu.
Budujemy nowoczesne poldery
Kluczowym etapem działań jest finalizowana w bieżącym roku w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły budowa czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym. Zadaniem zbiorników jest redukcja zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są one zlokalizowane oraz pośrednio również na rzece Nysie Kłodzkiej i tym samym w całej Kotlinie Kłodzkiej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln m3. Budowa wszystkich obiektów ma się zakończyć do końca 2023 roku. Pierwszym oddanym do użytku w 2021 roku był zbiornik Roztoki. Obiekt zlokalizowany jest na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. Zapora zbiornika ma długość 756 m. Zbiornik Boboszów jest drugim oddawanym obiektem. Zlokalizowany jest na rzece Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność wynosi 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 21 ha. Zbiornik Krosnowice, zbudowany jako trzeci w kolejności, jest zlokalizowany na potoku Duna .Jego pojemność 1,9 mln m3. Powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 44 ha, natomiast długość zapory jest równa 452 m, a maksymalna wysokość piętrzenia 14 m.
Do końca roku powinny zakończyć się prace na Zbiorniku Szalejów Górny, zlokalizowanym na Bystrzycy Dusznickiej, który osiągnie maksymalną powierzchnię zalewu 119 ha i maksymalną pojemność retencyjną około 10,7 mln m3. Wspomniane zbiorniki stworzą nowoczesny system, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. Wszystkie cztery poldery będą przechwytywać i redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami w Kotlinie Kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Całkowity koszt realizacji projektu dla zadań z komponentu 2A w ramach POPDOW, obejmującego budowę wszystkich czterech zbiorników, to ponad 976 mln złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności wynosi niespełna 370 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla tego obszaru o wartości 1,2 mld złotych w celu ochrony życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury i dziedzictwa kulturowego.
Komentarze