Partner serwisu
28 listopada 2023

500-lecie systemu wodociągowego w Bydgoszczy: Historia, rozwój i wyzwania

Kategoria: Aktualności

W środę, 29 listopada 2023 roku, Bydgoskie Wodociągi zapraszają na uroczyste obchody 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy. Wydarzenie odbędzie się w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zgłębić fascynującą historię zaopatrzenia miasta w wodę.

500-lecie systemu wodociągowego w Bydgoszczy: Historia, rozwój i wyzwania

Początki bydgoskiego wodociągu: 1523-1541 r.

Pierwsze kroki w kierunku zaopatrzenia Bydgoszczy w wodę zostały podjęte dzięki staraniom starosty bydgoskiego Stanisława Kościeleckiego w 1523 roku. Król Zygmunt Stary wydał dokument zezwalający na założenie wodociągu, który miał czerpać wodę z Brdy, w rejonie dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. Niestety, pierwsza instalacja nie spełniła oczekiwań mieszkańców, co skłoniło radnych do podjęcia nowego kontraktu w 1541 roku. Tym razem Walenty z Bochni zbudował system wodociągowy, korzystający ze strumienia w Dolinie Pięciu Stawów. To rozwiązanie okazało się trwałe, funkcjonując do początku XIX wieku.

Dalszy rozwój: 1900-1937

W 1900 roku uruchomiono nowoczesny system zaopatrzenia w wodę, obejmujący stację wodociągową w Lesie Gdańskim i wieżę ciśnień przy obecnej ul. Filareckiej. Kolejne lata przyniosły rozbudowę infrastruktury wodociągowej wraz z rozwojem miasta. Momentem przełomowym była inauguracja zelektryfikowanej hali pomp w 1937 roku.

Okres powojenny: 1962-1992

Po II wojnie światowej, z powodu deficytu wody, zdecydowano o budowie drugiego ujęcia na Czyżkówku, pobierającego wodę z Brdy. To rozwiązanie zrealizowano w 1962 roku, eliminując problem niedoboru wody w mieście. Kolejne istotne zmiany przyniosło powołanie w 1992 roku spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o., co zapoczątkowało długofalowy proces sanacji systemu wodociągowego.

Współczesne standardy i innowacje

Obecnie sieć wodociągowa Bydgoszczy liczy ponad 1000 km, dostarczając mieszkańcom wodę pitną spełniającą najwyższe standardy WHO. Dzięki wielomilionowym funduszom z Unii Europejskiej, Bydgoszcz kontynuuje rozwój infrastruktury wodociągowej, będąc przykładem skutecznego zarządzania zasobami wodnymi.

Odkrywanie historii

Podczas uroczystości, uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dzięki dwóm wykładom. Dr Wojciech Siwiak przybliży gospodarowanie wodą w średniowiecznej i nowożytnej Bydgoszczy, przedstawiając rolę wody jako czynnika miastotwórczego. Z kolei dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK, opowie o nowożytnych standardach higienicznych, ukazując ewolucję podejścia do higieny od czasów średniowiecza po współczesność.

500 lat Systemu Wodociągowego w Bydgoszczy

Po interesujących wykładach uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prezentację filmu upamiętniającego 500-lecie systemu wodociągowego w Bydgoszczy. Promocja najnowszego albumu poświęconego zbiorom Muzeum Wodociągów MWiK oraz podsumowanie przez prezesa Zarządu MWiK Bydgoszcz, Stanisława Drzewieckiego, zakończą jubileuszowe obchody.

źródło: mwik.bydgoszcz.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ