Partner serwisu
06 grudnia 2023

Międzynarodowe warsztaty: nadzór nad jakością badań wód granicznych

Kategoria: Aktualności

27 laboratoriów z trzech krajów – Polski, Czech i Niemiec – wzięło udział w kolejnych, siódmych już, międzynarodowych porównaniach międzylaboratoryjnych. Tzw. eksperyment polowy, odbył się we Wrocławiu w ramach prac grupy roboczej W2 polsko-niemieckiej Komisji ds. wód granicznych, przy współpracy z Międzynarodową Komisją Ochrony Łaby.

Międzynarodowe warsztaty: nadzór nad jakością badań wód granicznych

Porównania organizowane są cyklicznie, do tej pory potwierdziły wysoką jakość badań wód prowadzonych przez Polskę, ale też przez stronę niemiecką i czeską. Organizatorem tegorocznych warsztatów był Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ we współpracy z Krajowym Laboratorium Referencyjne do spraw jakości wód powierzchniowych.

Międzynarodowe porównania międzylaboratoryjne pozwalają opracować spójne podejście do badań i analizy wyników, co jest szczególnie ważne w przypadku wód granicznych. Coroczne raporty o stanie rzek granicznych zawierają spójne wyniki zarówno strony niemieckiej, jak też polskiej.

- Dzięki udziałowi laboratoriów w eksperymencie polowym, wyniki badań wskaźników fizykochemicznych są porównywalne pod względem metodycznym, co oznacza że niemieckie i polskie wyniki pomiarów na wodach granicznych dla tych samych parametrów mogą być połączone w jeden zbiór danych i poddane wspólnej ocenie – podkreśla Lidia Czerwińska, kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych.

Zakres przeprowadzonego porównania objął aż 63 parametry badane w wodach powierzchniowych.

Nadzór merytoryczny nad przebiegiem eksperymentu polowego (porównań międzylaboratoryjnych) sprawuje Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości wód powierzchniowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sprawozdanie z siódmego eksperymentu polowego (porównania miedzylaboratoryjbego), prezentujące wyniki wszystkich laboratoriów polskich, niemieckich i czeskich, zostanie wydane w lutym 2024 r.

źródło: GIOŚ
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ