Partner serwisu
04 stycznia 2024

Czysta woda to zdrowa społeczność. Jak Wodociągi chronią jakość wody pitnej w Polsce?

Kategoria: Aktualności

Czysta woda jest kluczowym elementem zdrowia publicznego, a w Polsce wodociągi odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu bezpiecznej wody pitnej dla społeczeństwa.

Czysta woda to zdrowa społeczność. Jak Wodociągi chronią jakość wody pitnej w Polsce?

Pomimo wyzwań związanych z jakością wód powierzchniowych, nowoczesne regulacje i technologie umożliwiają skuteczne monitorowanie i oczyszczanie wód, zabezpieczając tym samym zdrowie mieszkańców.

Rola wodociągów

Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, wodociągi są odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości dostaw wody, jej odpowiedniej jakości oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są zobowiązane do regularnej kontroli jakości wody, a także do informowania mieszkańców o jej jakości.

Nadzór i kontrola jakości

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organy tej instytucji są uprawnione do monitorowania i egzekwowania przepisów dotyczących jakości wody. Badania jakości wody są przeprowadzane przez laboratoria zatwierdzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Normy Unijne

W kontekście coraz bardziej surowych norm Unii Europejskiej dotyczących jakości wody pitnej, Polska dostosowuje się do nowych wymagań. Dyrektywa z 2020 roku uaktualnia standardy jakości wody, wprowadzając efektywne kosztowo i oparte na ryzyku podejście do monitorowania i oceny jakości wody pitnej.

Wyzwania związane z jakością wód powierzchniowych

Pomimo starań wodociągów, jakość wód powierzchniowych pozostaje wyzwaniem. Dane pokazują, że tylko 1% wód należy do I klasy czystości, co podkreśla konieczność dalszych działań w zakresie ochrony zasobów wodnych.

Wodociągi w Polsce odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpiecznej wody pitnej dla społeczeństwa. Pomimo wyzwań związanych z jakością wód powierzchniowych, nowoczesne regulacje, nadzór organów sanitarnych oraz nowe normy Unii Europejskiej pozwalają skutecznie monitorować i chronić jakość wody. Działania te są kluczowe dla zdrowia publicznego, a edukacja społeczeństwa na temat znaczenia czystej wody jest równie istotna jak samo dostarczanie jej do mieszkańców.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ