Szczecińskie Wodociągi obrały kurs w kierunku energetycznej samowystarczalności
Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie podjął się ambitnego celu osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. Już teraz, prawie 30 procent potrzebnej energii elektrycznej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkowane jest przez Zakład.

To rezultat działań wpisujących się w program "Energia Miasta Szczecin", mający na celu osiągnięcie pełnej samodzielności energetycznej. Obecnie połowa energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany pochodzi z własnych źródeł.
W 2023 roku całość prądu wyprodukowanego z odnawialnych źródeł energii osiągnęła imponującą liczbę 8 911 MWh, w porównaniu do 8197 MWh w 2022 roku. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. ZWiK prąd pozyskuje ze słońca, wody i ścieków. Inwestują w różnorodne technologie, w tym w fotowoltaikę oraz innowacyjne rozwiązania, takie jak biogaz powstający w procesie oczyszczania ścieków. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane w kluczowych lokalizacjach, zajmując łączną powierzchnię 17,200 m2.
Największy wkład w produkcję energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany, generujące ponad 55 procent samowystarczalności energetycznej, osiągając 4,834 MWh w 2023 roku (w porównaniu do 4289 MWh w 2022 roku). Dodatkowo, turbinę prądotwórczą Francisa w ZPW "Pomorzany", drugą taką instalację w Polsce, wykorzystującą spadek grawitacyjny wody w rurociągu, osiągnęła wynik blisko 750 MWh.
Łącząc innowacyjność z ekologią, Szczecińskie Wodociągi udowadniają, że samowystarczalność energetyczna w sektorze wodociągowym jest nie tylko możliwa, ale również przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Ta inicjatywa nie tylko podnosi standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także sprawia, że Szczecin staje się liderem w produkcji energii z odnawialnych źródeł wśród firm wodociągowych w Polsce.
Komentarze