Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu? Spółki wodociągowe rozpoczęły akcję w social-mediach
Choć na co dzień nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawy, to należy pamiętać, że wylewanie zużytego oleju, na przykład po smażeniu frytek czy pączków, do zlewu lub muszli klozetowej, jest złym pomysłem. Branża wodociągowa podkreśla jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć z tego pozornie niegroźnego nawyku.
Wylany do kanalizacji olej po pewnym czasie tężeje, tworząc twarde, trudne do rozbicia i usunięcia bryły tłuszczu. Do nich przyczepiają się kolejne zanieczyszczenia, co prowadzi do powstawania zatorów, które znacznie zmniejszają średnicę przypływu ścieków w rurach. W przyszłości nagromadzenie się stwardniałego tłuszczu może skutkować całkowitym zatkaniem systemu kanalizacyjnego i wyciekiem fekaliów na posesję, ulicę lub nawet do mieszkań.
Jednym z przykładów skutecznego podejścia do problemu zarządzania zużytym olejem jest inicjatywa wodociągów Jaworzno, wodociągów Chrzanowskich (i nie tylko), która została zaprezentowana na ich social-mediach. Wodociągi zorganizowały kampanię edukacyjną, w ramach której zaprezentowano, jak skutecznie i sprawnie pozbyć się zużytego oleju po smażeniu.
TUTAJ MOŻNA ZOBACZYĆ PRZYKŁADOWY POST
jak bezpiecznie pozbyć się zużytego oleju?
Po ostygnięciu oleju należy go przelać do pojemnika ze szczelną pokrywką. Taki pojemnik najlepiej wyrzucić do śmieci zmieszanych.
Niewłaściwe pozbywanie się zużytego oleju ma poważne konsekwencje dla infrastruktury kanalizacyjnej oraz dla środowiska. Tłuszcze, oleje i smary (TOS) tworzą zatory w rurach, które są trudne do usunięcia i mogą prowadzić do kosztownych napraw. Co więcej, w przypadku wycieku ścieków, zanieczyszczenia mogą przedostać się do lokalnych cieków wodnych, co zagraża życiu zwierząt i roślin oraz zdrowiu ludzi.
Komentarze