Eksperci Wód Polskich na branżowych wydarzeniach
W ostatnich dniach miały miejsce dwa branżowe wydarzenie, zrzeszające ekspertów z obszaru gospodarki wodnej – VI Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu oraz Hydroforum 2024 w Krakowie.
W tematycznych panelach wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, w tym Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą oraz Magdalena Żmuda – Zastępca Prezesa ds. Usług Wodnych.
Udział w branżowych wydarzeniach dedykowanych gospodarce wodnej stwarza pole do dialogu międzyinstytucjonalnego między Wodami Polskimi, a administracją publiczną, stroną społeczną czy środowiskiem naukowym oraz biznesowym. To także okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, które stanowią inspirację do wdrażania rozwiązań usprawniających funkcjonowanie gospodarki wodnej.
Sektor wod-kan i doświadczenia powodziowe - eksperci Wód Polskich na konferencji we Wrocławiu
W czasie szóstej edycji Kongresu, podjęto tematy aktualnych wyzwań związanych z ekonomią miast wodnych, środowiska wodnego oraz o tym, jak gospodarowanie wody wpływa na miasta i ich mieszkańców.
Podczas wydarzenia, Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz wygłosił prelekcję na temat metodyki ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w Polsce. Prezentację wygłosił także profesor Janusz Zaleski, który opowiadał o kwestii ochrony przeciwpowodziowej i zarządzania kryzysowego, w nawiązaniu do wydarzeń z ostatniej powodzi z września 2024 roku.
Mateusz Balcerowicz, razem z prof. Januszem Zaleskim – Dyrektorem Biura Koordynacji Projektu oraz Joanną Kidzińską – Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodno-Ściekowej, wzięli też udział w panelu poświęconym kwestii opłat za wodę. W debacie poruszono wątki dotyczące podziału odpowiedzialności za ustalanie taryf za usługi wodne. Rozmówcy zauważyli, że w wielu krajach to samorządy terytorialne mają kompetencje do dostosowywania opłat do lokalnych warunków, takich jak dostępność wody czy koszty jej dostarczania, jednak centralne instytucje mogą ustalać ogólne ramy prawne i regulacyjne. Kolejną kwestią poruszoną przez dyskutantów był temat odpowiedzialności za finansowanie kosztów związanych z mitygacją ryzyk, takich jak zmiany klimatyczne, powodzie czy susze. Zaznaczono, że wydatki na infrastrukturę mającą na celu zapobieganie tym zagrożeniom muszą być zrównoważone między poziomem lokalnym a krajowym, a ich koszty uwzględniane w opłatach dla użytkowników w sposób sprawiedliwy i adekwatny do realnych zagrożeń.
Wydarzenie takie jak Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia jest szansą na identyfikację problemów i poszukiwanie skutecznych rozwiązań w zakresie gospodarowania wodą. podczas Kongresu odbyła się premiera raportu Water City INDEX 2024, czyli specjalistycznego rankingu polskich miast pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody.
Rola ochrony przeciwpowodziowej i odnawialnych źródeł energii - eksperci Wód Polskich na konferencji w Krakowie
Konferencja Hydoforum to jedno z najważniejszych wydarzeń hydroenergetycznych w Polsce. Stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczenia w zakresie rozwoju i zasilania elektrowni wodnych oraz innowacji technologicznych w energetyce wodnej.
W czasie konferencji wygłoszono 31 wystąpień referatowych oraz zorganizowano dwie debaty poświęcone energetyce wodnej oraz kwestii obowiązków podmiotów korzystających z infrastruktury hydrotechnicznej wielozadaniowych stopni wodnych. Podczas wydarzenia Wody Polskie reprezentowała Wiceprezes Magdalena Żmuda, a także Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak, który, wygłosił prelekcję na temat Zbiornika Wodnego Świnna Poręba, opisując jego znaczenie w zakresie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, jak i hydroenergetycznego wykorzystania zasobów wodnych.
Tegoroczna konferencja zgromadziła ponad 130 uczestników, w tym ekspertów z Polski i zagranicy (Czech, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii i Ukrainy, a także z Afryki Południowej i Chin.)
Komentarze